Türkiye'deki Maymun Çiçeği vakalarının sayısı açıklandı!

Geçtiğimiz dönemlerde ortaya çıkan yeni bir virüs olan maymun çiçeği virüsü ile ilgili ülkemizdeki vaka sayısı açıklandı.

Türkiye'deki Maymun Çiçeği vakalarının sayısı açıklandı!

Maymun çiçeği son dönemlerde ortaya çıkan virüslerden biri. Korona virüs kadar hızlıca yayılıp ölümcül sonuçlar doğurmasa da yine de dünya genelinde paniğe sebep oldu. Ülkemize de gelen bu virüsle ilgili ise şimdi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bazı açıklamalarda bulundu. Koca, Türkiye'deki toplam vaka sayısını açıkladı.

 Fahrettin Koca, "Sağlıkları yerinde, hiçbir sorun yok. Ülkemizde sık görülmemesinin temel nedeni çok yakın temasa ve kapalı ortamda yakın ve uzun süreli temasla bulaşmasıdır. Ülkemiz açısından bir endemi ya da küresel anlamda bir pandemi riski taşımamaktadır." ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki Maymun Çiçeği vakalarının sayısı açıklandı!

maymun çiçeği arttı

Koca'nın açıkmalarına göre şu anda Türkiye'de 5 maymun çiçeği vakası görülmüş. Maymun çiçeği salgınında vakaların yüzde 98 gibi çok ciddi bir bölümü, eşcinsel ya da biseksüel erkeklerden oluşuyor. Bu da virüsün yayılma şekli ile ilgili kafalarda bazı soru işaretleri bırakıyor diyebiliriz.

Maymun çiçeği virüsü yüzünden ise ilk kez bir ölüm de gerçekleşti. Peru ve Brezilya gibi ülkelerde bu virüse dayalı olarak ölümler gerçekleşmeye başladı. Ülkemizde henüz ciddi anlamda bir problem başlamasa da yine de tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Korona virüs kadar ölümcül ya da kolay bulaşan bir virüs olmasa da neticede ülkemize girmiş durumda. Bu kapsamda her zaman temizlik ve mesafe gibi kurallara dikkat etmekte fayda var.