Güncel

Türkiye'nin gururu 'Anka' seri üretime geçiyor!

İnsansız hava aracı ANKA'nın seri üretimi yapılacak.

Türkiye'nin gururu 'Anka' seri üretime geçiyor!

24 Aralık 2004 tarihinde, Savunma Sanayisi Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi (TUSAŞ) arasında imzalanmış olan sözleşmeyle yürürlüğe giren Türk İnsansız Hava Aracı (TİHA) Programı; Türk Silahlı Kuvvetlerinin orta irtifa uzun havada kalışlı bir İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemi gereksinimleri karşılamaya yönelik yürütülüyordu.

2013 yılında seri üretimine geçmesi beklenen insansız hava aracı için ilk imzalar atıldı. Seri üretimine yönelik sözleşmenin, Müsteşarlık ile TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ arasında 25 Ekim'de imzalandığı açıklandı.

1366630839_altayveankayayerlimotorgeliyorh19992.jpg

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndan konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin havadan keşif, gözetleme, hedef teşhis ve tespit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen ANKA İHA sisteminin seri üretimine yönelik sözleşmenin, Müsteşarlık ile TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ arasında 25 Ekim 2013 tarihinde imzalandığı bildirildi.

Birçok Türk firmasının görev alacağının söylendiği açıklamada, ANKA İHA sisteminin, halihazırda sahip olduğu kabiliyetlere ilave olarak uydu üzerinden kontrol, kriptolu veri linki, milli uçuş kontrol bilgisayarı ve yüksek çözünürlüklü kamera özelliklerini içerdiği belirtildi. Ayrıca 2016 yılında başlayacak teslimatlarının, 2018 yılında tamamlanacağı açıklandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.