Güncel

Türkiye’nin Ulusal Yapay Zeka Stratejisi tanıtıldı!

Türkiye’nin önümüzdeki 5 yıl boyunca yapay zeka alanında atacağı adımları belirleyen strateji tanıtıldı.

Türkiye’nin Ulusal Yapay Zeka Stratejisi tanıtıldı!

Türkiye'nin önümüzdeki 5 yıllık ulusal yapa zeka stratejisi bugün tanıtıldı. Ulusal Yapay Zeka Stratejisi, Gebze’de yer alan Bilişim Vadisi’nde bu sabah resmi olaral tanıtıldı. 

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Koç, 2025'te yapay zeka alanının ülkenin Gayri Safi Yurt İçi Hasılasına yaptığı katkıyı yüzde 5'e yükseltmeyi hedeflediklerini duyurdu. Yapılan sunumda yapay zeka ve hologram gibi teknolojilerden yararlanıldı. Başkan Koç ayrıca "İşte bu noktada, geleneksel teknolojilerin dijital bir duvara çarptığı günümüzde, 'Müreffeh bir Türkiye için çevik ve sürdürülebilir yapay zeka ekosistemiyle küresel ölçekte değer üretmek' vizyonuyla 2021-2025 Ulusal Yapay Zeka Stratejimizi hazırladık." ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 5 yıl için planlanan Ulusal Yapay Zeka Stratejisi tanıtıldı!

Türkiye’nin Ulusal Yapay Zeka Stratejisi tanıtıldı! - Resim : 1

  • Yapay zeka uzmanı yetiştirmek ve alanda istihdamı artırmak 

  • Araştırma, girişimcilik ve yenilikçiliği desteklemek

  • Kaliteli veriye ve teknik altyapıya erişim

  • Sosyoekonomik uyumu hızlandıracak düzenlemeler yapmak

  • Uluslararası iş birliklerini güçlendirmek

  • Yapısal ve iş gücü dönüşümünü hızlandırmak

Türkiye'nin yapay zekaya ilişkin uzun vadeli planları arasında yapay zekanın gayri safi yurt içi hasılaya katkısını yüzde 5 yükseltmek var. İstihdamı 50'ye çıkarmak ve lisans mezunu sayısını en az 10 bin kişiye yükseltmek de planlar arasında yer alıyor. Hedeflerden bir diğeri ise Uluslararası yapay zeka endekslerindeki sıralamalarda Türkiye’nin ilk 20 ülke arasında yer alması.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.