Güncel

Türkler geliyor. Klavyede bizden hızlısı yok!

Her yıl düzenlenen klavye şampiyonasında bu yıl da birincilik koltuğuna Türk ekip oturdu. Üstelik bu sefer rekor da kırıldı.


Birleşmiş Milletlere bağlı INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen ve dünya genelinde katılan on binlerce yarışçı elemeleri sonucunda yapılan, bu yılın Dünya İnternet Klavye Şampiyonası Finalleri, 1490 yarışçının katılımıyla 14 Nisan – 1 Haziran 2020 tarihleri arasında yapıldı.

Türkler geliyor. Klavyede bizden hızlısı yok!

Aralarında Türkiye, Arjantin, Avustralya, Belçika, İsviçre, Çekya, Almanya, Mısır, İspanya, Fransa, Hırvatistan, Macaristan, Hindistan, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Fas, Malezya, Nijerya, Hollanda, Norveç, Yeni Zelanda, Polonya, Romanya, Rusya, İsveç, Slovakya, İngiltere, ABD ve Vietnam gibi 30 ülkenin bulunduğu katılımcılar arasında türk ekip yine birinci oldu.

Anadil ve çok dilli (17 dil) ayrımıyla iki yarış türünde ve 4 yaş kategorisi ile yapılan toplam 8 yarıştaki en iyi 3’er yarışçıya toplam 24 madalya verilmiştir. Klavye Milli Takımımız biri dünya rekoru olmak üzere 3 şampiyonluk + 2 ikincilik + 3 üçüncülük olmak üzere 8 madalya kazanarak takım halinde de bu yıl da Dünya Şampiyonu olmuşlardır. Diğer 16 madalyayı da, Çekya (8 madalya = 2 şampiyonluk, 2 ikincilik, 4 üçüncülük), Japonya (2 madalya), İtalya (2 madalya), ABD (2 madalya), Rusya (1 madalya), Polonya (1 madalya) alarak kazanmıştır.

Şampiyonada madalya kazanan isimler aşağıda belirtilmiştir.

Anadil Yarışında:

0 – 12 yaş Küçükler Kategorisinde

Afyonkarahisar/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulundan Nisan Maya TUNÇOĞLU DÜNYA REKORU kırarak dakikada net 109 sözcük;

21 – 99 yaş Deneyimliler Kategorisinde

Ankara T.C. Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığından Celal AŞKIN dakikada net 153 sözcük;

Çok Dilli Yarışlarda:

0 – 12 yaş Küçükler Kategorisinde Afyonkarahisar/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulundan Nisan Maya TUNÇOĞLU 15 dilde net 47366 vuruş
yazarak kategorilerinin Dünya Şampiyonu olmuşlardır.

Diğer madalya kazanan isimler ise şöyle oldu:
Rümeysa ÖZEN (Afyonkarahisar/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulu 2 madalya),
İlyas PAMUKÇU (Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi),
Enes ÖZTAŞ (Afyonkarahisar/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulu),
Celal AŞKIN (Ankara T.C. Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı).

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.