Uzay ülkesi Asgardia vatandaşı nasıl olunur?

Son günlerin popüler konusu olan uzay ülkesi Asgardia'ya nasıl vatandaşlık başvurusunda bulunacağınızı anlatıyoruz.

Uzay ülkesi Asgardia vatandaşı nasıl olunur?

Uzayda yaşam kurmak tüm insanlığın en büyük hayallerinden biri. Bu hayali gerçekleştirmek için atılan adımlardan biri de bir uzay ükesi kurmak oldu. Asgardia adı verilen uzay ülkesi geçtiğimiz yıllarda kuruldu ve ülkenin ilk başkanı da Azerbaycanlı iş insanı Igor Ashurbeyli.

Asgardia'dan yapılan açıklamaya göre dünyanın en kalabalık 172. ülkesi oldular bile. Haber hazırlandığında vatandaş sayısı 203 bin 582 olan Asgardia'ya vatandaş olarak kabul edilmek için yapmanız gerekenleri anlatıyoruz:

  • Öncelikle uzay ülkesinin https://asgardia.space/en/ internet adresine girmeniz gerekiyor.
  • Sayfaya girdikten sonra sağ üst köşede yer alan Sign Up ikonuna tıklamalısınız
  • Karşınıza gelen sayfada e-posta adresinizi vererek siteye üye oluyorsunuz
    Bu üyelik işlemi Facebook, Google ve LinkedIn hesaplarıyla da yapılabiliyor.
  • İkinci adımda ise sizden isim/soyisim, doğum tarihi ve benzeri bilgilerin istendiği bir form doldurmanız gerekiyor. Bu formda eğitim durumunuzdan mevcut vatandaşı olduğunuz ülke gibi bilgiler de isteniyor.

Bu formu doldurduktan sonra uzay ülkesi Asgardia'nın vatandaşı oluyorsunuz. Hatta isterseniz ülke vatandaşlığnızı gösteren bir sertifika bile bastırabiliyorsunuz.

Uzay ülkesi Asgardia vatandaşı nasıl olunur? - Resim : 1

Asgardia nedir?

İskandinav mitolojisindeki tanrı Odin’in yönettiği Asgard’dan esinlenilen Asgardia uzay ülkesi, internet sayfasındaki bilgilere göre, “Yeryüzünde bulunan diğer ülkelerin kısıtlamalarından bağımsız, özgür yaşama ortamı” sunacak. Halen vatandaşlık alımı yapılan uzay ülkesine katılmak isteyenlerin kendi ülke vatandaşlıklarından çıkmasına gerek bulunmuyor. Zaten resmi bir ülke olmadığı için böyle bir durum da söz konusu değil. Verilen bilgilere göre Asgardia vatandaşları fiziksel olarak dünyada yaşayacak fakat dünyanın başka bir ülkesindeymiş gibi olacaklar. 2016 yılında kurulan ülkenin bayrağı ve milli marşı da bulunuyor.

Uzay ülkesi Asgardia vatandaşı nasıl olunur? - Resim : 2

En çok ikinci başvuru Türkiye'den

Uzay ülkesi Asgardia'nın an itibariyle 203 bin 582 vatandaşı bulunuyor. Bunlar arasında en fazla üye 26 bin 409 kişi ile ABD vatandaşları arasından geliyor. Ülkenin ikinci en kalabalık topluluğu ise Türk vatandaşlarından oluşuyor. Asgardia vatandaşı olan Türkler'in sayısı 22 bin 334. Türkiye'de en fazla uzay ülkesi vatandaşı olan il ise İstanbul. 18 bin 325 İstanbullu Asgardia vatandaşı olarak görünüyor. İstanbul'dan sonra sırasıyla Ankara ve İzmir en fazla Asgardia vatandaşı bulunan illerimiz arasında yer alıyor. İnternetteki bir çok konuda olduğu gibi burada da Türkler'in varlığı hissediliyor.

Asgardia uydusu bile var

Henüz uzayda bir toprağı ya da istasyonu olmayan Asgardia'nın halen dünyanın yörüngesinde dolaşan bir uydusu da bulunuyor. Geçen yıl uzaya gönderilen Asgardia-1 isimli uydu halen dünya görüngesindeki yolculuğunu sürdürüyor.