Güncel

Türksat 5B Uydusu için geri sayım başladı!

Türksat 5B uydusu ile ilgili açıklamalar yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bu uydunun uzaya ne zaman fırlatılacağını duyurdu. İşte tüm detaylar.

Türksat 5B Uydusu için geri sayım başladı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B ile ilgili açıklamalara yer verdi. Bir süredir üzerinde çalışılan uygu hakkında açıklama yapan Karaismailoğlu bazı soru işaretlerini giderdi.

Bakan tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre çalışmalar genel hatlarıyla tamamlanmış durumda. Böylece fırlatma tarihi de belli olmuş. Karaismailoğlu'na göre Türksat 5B Aralık ayının sonunda fırlatılacak. Fırlatma işlemi SpaceX'in Falcon 9 roketi ile gerçekleştirilecek.

Türksat 5B Uydusu için geri sayım başladı!

Karaismailoğlu "Mevcut proje takvimine göre 2021 yılı Aralık ayının sonunda Türksat 5B uydusunun Space X firmasının, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden Falcon 9 tip roketiyle fırlatılması planlanıyor."açıklamasında bulundu.

"Frekansın tekrar kullanımı ve çoklu hüzme kapsama konseptlerinin kullanıldığı Ka-Band faydalı yükü ile toplamda 55 Gbps'den daha fazla veri iletim kapasitesi sağlayacak. Türkiye'nin uydu veri iletişim kapasitesi olan Ka-Band kapasitesini 15 kattan fazla artıracak olan Türksat 5B, uydu haberleşmesinin kullanıldığı özellikle denizcilik ve havacılık gibi ticari sektörlerde etkin bir biçimde yerini alacak."
ifadeleri kullanıldı.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.