tvOS 18 yeni özellikler sunuyor: InSight, geliştirilmiş diyalog ve 21:9 desteği

tvOS 18, yeni InSight özelliği, geliştirilmiş diyalog kalitesi ve geniş ekran 21:9 desteğiyle kullanıcı deneyimini artırıyor. Apple’ın bu yeni güncellemesi, TV izleme deneyimini daha da ileriye taşıyor.

tvOS 18 yeni özellikler sunuyor: InSight, geliştirilmiş diyalog ve 21:9 desteği

Dün Türkiye saatiyle 20:00’de Apple’ın  Dünya Geliştiriciler Konferansı vardı. WWDC 24'te iOS 18 ve Apple Intelligence en büyük duyurular arasında yer aldı. Ancak, tvOS, HomePod ve AirPods'a da güncellemeler geldi. tvOS 18, Apple'ın kendi bilgi kartları olan InSight ile üç yeni özellik sunuyor. Bu kartlar, Apple TV+ şovları ve filmleri hakkında gerçek zamanlı bilgiler gösteriyor. Ayrıca, Apple Music ile entegre çalışarak, şarkıları çalma listelerinize eklemenize olanak tanıyor ve iPhone'unuz uzaktan kumanda olarak bağlı olduğunda da işlevini sürdürüyor.

Apple TV 4K için Geliştirilmiş Diyalog özelliği, makine öğrenimi ve hesaplamalı ses kullanarak zor duyulan diyalogları daha anlaşılır hale getiriyor. Bu özellik, HomePod hoparlörler, AirPods ve üçüncü parti Bluetooth hoparlörler ve ses çubuklarıyla uyumlu içeriklerle çalışıyor. tvOS 18 ayrıca 21:9 filmler ve şovlar için projektör desteği, yeni ekran koruyucu seçenekleri ve yenilenmiş Apple Fitness+ uygulaması ile birlikte geliyor. Apple, tvOS 18'i bu sonbaharda Apple TV HD ve üç nesil Apple TV 4K kutularına getiriyor.

Apple ayrıca HomePod ve HomePod mini için bir donanım güncellemesi duyurdu. SharePlay kullanarak hoparlörler üzerinde kontrol paylaşımı özelliği sunulacak. Bu özellik, Apple Music aboneliği olmasa bile çalışacak. Diğer bir haber ise AirPods kullanıcılarına yönelik bir güncelleme ile ilgili. Siri Etkileşimleri, AirPod kullanıcılarının baş hareketleriyle Siri ile etkileşime girmesini sağlıyor. Evet için baş sallama ve hayır için baş çevirme hareketleri, gelen aramaları, bildirimleri ve uyarıları yanıtlamanızı veya reddetmenizi sağlıyor. Bu özellik, şu anda sadece AirPods Pro 2'de bulunan H2 çipli AirPod'larda kullanılacak.

tvOS 18 yeni özellikler sunuyor: InSight, geliştirilmiş diyalog ve 21:9 desteği - Resim : 1

Ses İzolasyonu, ikinci nesil AirPods Pro'ya gelen başka bir özel özellik. Makine öğrenimini kullanarak sesinizi izole ediyor, ses kalitesini artırıyor ve rüzgar gibi istenmeyen gürültüleri ortadan kaldırıyor. Kişiselleştirilmiş Uzamsal Ses, AirPods (3. nesil), AirPods Pro ve AirPods Max'te oyun deneyimine geliyor. Apple ayrıca oyun oturumlarında 16-bit, 48kHz ses desteği ile iyileştirilmiş ses kalitesi sunuyor.

AirPods geliştirici betası, Apple Developer Program üyeleri için mevcutken, son donanım güncellemesi bu sonbaharda yayınlanacak.