Twitter'dan yeni karar! Milyarlarca Tweet silinebilir!

Twitter, özel bilgi politikası kapsamında platformda oldukça yaygın olan izinsiz fotoğraf ve video paylaşımını yasakladı. Güncel karar neticesinde birçok Tweet siliniyor.

Twitter'dan yeni karar! Milyarlarca Tweet silinebilir!

Twitter, yeni politikaya uygun olarak, kişilerin isimleri, izinsiz paylaştığınız konum bilgileri, adres, kimlik belgeleri ve kamuya açık olmayan her türlü kişisel verileri Twitter topluluk kurallarının ihlali olarak kabul edileceğini duyurdu. Bilgi sahibi tarafından Twitter'a bildirilirse kaldırılacak.

Twitter, paylaşılan bilgiler nedeniyle insanlara fiziksel zarar vermemek için bunu yaptığını belirtti ve politikayı genişletti. Artık Twitter'da izinsiz olarak özel kişilerin fotoğraf ve videolarının yayınlanması yasak. Şirket konuyla ilgili açıklamasında platformda bu tür işlemlere izin vermeyeceklerini belirtti.

Twitter Politikayı İhlal Eden Tweet’leri Kaldırıyor!

Twitter'dan yeni karar! Milyarlarca Tweet silinebilir! - Resim : 1

Twitter resmi hesabından yaptığı duyuruda, "Görüntüleri paylaşmak, insanların Twitter'daki deneyimlerinin önemli bir parçasıdır." dedi. İnsanlar bir fotoğrafı herkese açık olarak paylaşıp paylaşmamayı seçme seçeneğine sahip olmalıdır." ifadelerini kullandı. Bu kapsamda mevcut politikasını genişlettiğini belirterek şunları ekledi:

Bugünden itibaren, özel kişilerin resim veya video gibi özel medyalarını rızaları olmadan paylaşılmasına izin vermeyeceğiz. Kişilerin tehdit veya teşvik etme gibi özel bilgilerinin yayınlanması da politika kapsamında yasaktır.

Twitter, tasvir edilen kişinin veya yetkili bir temsilcinin özel görüntülerinin veya videolarının izinsiz paylaşıldığı yönünde bir rapor aldığında ve başvurduğunda kaldıracağını ekledi.

Twitter'dan yeni karar! Milyarlarca Tweet silinebilir! - Resim : 2

Twitter, politika kapsamında yasaklanan medya içeriğini şöyle sıraladı:

  • Sokak adresleri, GPS koordinatları veya özel olarak kabul edilen konumlarla ilgili diğer tanımlayıcı bilgiler de dahil olmak üzere ev adresi veya fiziksel konum bilgileri.
  • Devlet tarafından verilen kimlikler ve sosyal güvenlik veya diğer ulusal kimlik numaraları da dahil olmak üzere kimlik belgeleri.
  • Herkese açık olmayan kişisel telefon numaraları veya e-posta adresleri de dahil olmak üzere iletişim bilgileri.
  • Banka hesabı ve kredi kartı bilgileri de dahil olmak üzere finansal hesap bilgileri.
  • Biyometrik veriler veya tıbbi kayıtlar da dahil olmak üzere diğer özel bilgiler.
  • İzinsiz özel medya.

İzniniz olmadan paylaşılan bir fotoğraf-video gördüğünüzde artık bunları Twitter'a bildirebilirsiniz.