Güncel

Twitter'ın yeni özelliği dünyada ilk olarak Türkiye’de test edilecek!

Twitter, 'Emoji ile tepki verme' özelliğini dünyada ilk olarak Türkiye'de test etmeye başladı!

Twitter'ın yeni özelliği dünyada ilk olarak Türkiye’de test edilecek!

Facebook'ta gördüğümüz ifadeler, artık Twitter'da da kendini göstermeye başlayacak. Zira Twitter, 'Emoji ile tepki verme' özelliğini kullanıma sunmaya başladı bile. Hem de ilk olarak Türkiye'de!

Twitter'ın yeni özelliği dünyada ilk olarak Türkiye’de test edilecek!

Twitter, özellikle de son zamanlarda yaptığı yeniliklerle oldukça sık gündeme geliyor. Şirket şimdi de akış sayfasında gösterilen tweetler için tepki emojilerini test etmeye başladı. Reactions özelliğini sınırlı bir süre için özel olarak Türkiye'de deneyecek olduğunu açıklayan şirket tarafından konu ile ilgili yaptığı açıklama ise şu şekilde;

Bir beğeni her zaman *tüm hisleri* karşılamadığından, insanlara bir Tweet hakkındaki duygularını hızlı ve kolay bir şekilde paylaşmaları adına yeni bir yol sağlamak için bir dizi emoji ekledik: 😂 , 🤔 , 👏 , 😢 ve tabii ki ❤️, veya beğeni. Tepkiler ayrıca, bir Tweetin yanında (gerçek zamanlı olarak Beğen düğmesinin yanında) gösterildiğinden, konuşma ilerledikçe diğerlerinin konuşmayı daha iyi anlamalarına yardımcı olacak. Twitter çok çeşitli insanlara, kültürlere ve topluluklara sahiptir. Bu nedenle, evrensel olarak tanınan ve insanların Tweetler hakkında ifade etmek istediklerini temsil eden ve nihayetinde daha anlamlı konuşmaları teşvik eden emojiler bulmaya çalıştık.

Twitter'ın yeni özelliği dünyada ilk olarak Türkiye’de test edilecek! - Resim : 1

Bunu yapmak için, Tweetlerde en sık kullanılan kelimelerin ve emojilerin neler olduğunu araştırdık ve insanların Tweetleri okurken neler hissettiklerine ve hangi emojilerin dünya çapında yankı bulduğuna dair anketler gerçekleştirdik. Tweetlerde en çok kullanılan emojinin gülme emojisi 😂 olduğunu bulduk. Aynı zamanda çoğu insan bize 'komik', 'destek'/'neşe', 'anlaşma' ve 'harika' etrafında dönen tepkileri hem ifade etmeyi hem de almayı tercih edeceklerini söyledi. İnsanların Tweetleri okurken hissettikleri en önemli duyguların ‘eğlenmiş’ ve ‘meraklı’ olduğunu belirledik. 'Hayal kırıklığı' ve 'öfke' aynı zamanda insanların Tweetleri okurken hissettikleri yaygın duygular olsa da ve bazı insanlar Tweetlere katılmadıklarını ifade etmek istese de şu anda bunları emoji reaksiyonları olarak dahil etmiyoruz. Amacımız her zaman herkese açık ve sağlıklı sohbeti desteklemek ve mevcut emoji setimizin sohbetleri nasıl etkileyeceğini görmek istiyoruz. Konuştuğumuz kişiler, bazı düşüncelerine olumsuz tepkiler almaktan endişe duyduklarını ve insanlar Tweetleri hakkında böyle hissederse, daha fazla bağlama izin veren diğer etkileşim yöntemlerini tercih edeceklerini belirtti.” 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.