A101 çalışanları isyan etti! Bu iddialar kan dondurur!

A101 çalışanları anlattı: Tarihi geçen ürünler, tehdit, rüşvet, iftira, mobbing... Bu iddialar kan dondurur!

A101 çalışanları isyan etti! Bu iddialar kan dondurur!

A101'in Siirt'te yer alan bir şubesindeki bazı sorumlular tarafından keyfi şekilde baskı ve haksızlıklara uğradıklarını öne süren A101 işçileri bazı iddialarda bulundular. Bu iddialara arasında tarihi geçen ürünlerden tutun, tehdit, rüşvet, iftira, mobbing uygulamaya kadar birçok haksızlık ve illegal durum yer alıyor.

A101 çalışanları isyan etti! Bu iddialar kan dondurur!

Siirt'te yer alan bir A101 şubesinde çalışmakta olan Nergiz Özer ve Agit Elçi yaşadıkları haksızlıkları ve şahit oldukları illegal durumları Yol TV Ana Haber’e anlattı. Açıklamalar ise oldukça dikkat çekiciydi. Zira iddialar arasında tarihi geçen ürünlerden tutun, tehdit, rüşvet, iftira, mobbing uygulamaya kadar, vatandaşın A101'e olan güvenini sarsacak türden birçok konu yer alıyordu.

Özer, son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerin satılması için baskı gördüğünü, aksi taktirde bu ürünlerin ücretlerini kendi ceplerinden ödeyecek olması ile tehtid edildiğini ifade etti. Bunu yanı sıra, marketten çalınan ürünlerin ücretlerinin de kendilerinden istenildiğini, kamera kayıtları olmasına rağmen ''siz yaptınız!'' şeklinde iftiraya uğrayarak bu ücretin yine de kendilerinden tahsil edilecek olduğunun söylendiğini ifade etti. Özer, ayrıca istenileni yapmamaları durumunda "Yapmazsanız farklı bir kodla iş çıkışınız olur.” şeklinde tehdit edildiklerini belirtti.

A101 çalışanları isyan etti! Bu iddialar kan dondurur! - Resim : 1

Devamlı olarak mobbinge maruz kaldığından bahseden Özer, rüşvet olayına şahit olduğunu da dile getirdi. Nergiz Özer'in bu konu ile ilgili açıklaması ise şu şekilde;

"Denetmen yanımdaydı. Bu, mağazanda eksik... Şu, mağazanda eksik dedi. Bölge sorumlusuna şunları getir, fotoğraf çekeyim denetimin yüksek gelsin dedi. Mağaza sorumlum da oradaydı. O da göz yumdu. Mağaza denetimine hak etmediği halde 95 verildi." ifadelerini kullandı.

Agit Elçi ise çalışanların sağlık ve fiziksel durumunun önemsenmediğinden yakındı. Engelli olmasına rağmen ağır işlerde çalıştırıldığını söyleyen Elçi, ayrıca çalışanların rapor almasının yasaklandığından bahsetti. Rapor alınsa dahi işe gelmeleri istenildiğini, aksi taktirde işten çıkarılacak olduklarını ifade etti.

Şimdilik bu iddialar ile ilgili A101 tarafından herhangi bir açıklama yapılmış değil. Açıklama gelirse siz değerli okurlarımız ile konunun gidişatını paylaşmaya devam edeceğiz.