Güncel

Uber aracına silahlı saldırı düzenlendi

Geçtiğimiz günlerde bir taksicinin bıçaklı saldırısına uğrayan Uber sürücüsünün ardından bu sefer bir başka araca silahlı saldırı düzenlendi.

Uber aracına silahlı saldırı

Yasal mı değil mi tartışmalarının sürdüğü ulaşım platformu Uber ile taksiciler arasında yaşanan gerginlik her geçen gün tırmanıyor. Taksicilerin zaman zaman araç çağırarak Uber sürücülerini dövdüğü iddialarının dile getirildiği bugünlerde bıçaklı İstanbul Şişli'de bir saldırı gerçekleştirilmiş ve bu saldırının video görüntüleri de ortaya çıkmıştı.

Bir diğer olay ise dün yaşandı. İstanbul Küçükçekmece'de bir Uber aracına hareket halinde iken silahlı saldırı düzenlendi. İçinde müşteri bulunmayan araca 4 kurşun isabet etti. Uber şöförünün ifadesine göre müşteri belkerken hareket halinde olan araç sakallı biri tarafından durdurulmak isteniyor. Araç durmayınca da arkasında silahla ateş açıldığı ifade edildi. Saldırganın taksici olup olmadığı ise bilinmiyor.

Uber aracına silahlı saldırı düzenlendi - Resim : 1

Editörün Notu:

Yaşanan bu olaylar gösteriyor ki taksicilerle Uber sürücüleri arasındaki bu rekabet farklı bir boyuta taşınıyor. Dünyada da benzer tartışmaların ortasında kalan Uber'in kolaylık sunması, araçlarını temiz ve belli bir kalitenin üzerinde olması önemli avantajlarından biri. Bu konuda taksiler de önemli değişimler gerçekleştirmiş olsa da daha yapılacak çok iş olduğu ortada. Uber ile ilgili 'vergi vermiyorlar' iddiası tam olarak doğru değil. Ancak ortada bir sorun olduğu da bir gerçek.

Gelişen, değişen ve yenilenen bir ekosistemin ihtiyaçlarına eski nesil yaklaşımlarla çözüm bulunulamayacağı görülüyor. Alternatif olarak üretilen sistemlerin ise belli kural ve çerçeveler ışığında hareket etmesi gerekiyor.  Ayrıca Türkiye'de bu tip faaliyet gösteren sadece Uber değil. Örneğin Careem de benzer şekilde faaliyet gösteren bir platform. 'Motosikletler için Uber' olarak tanımlanabilecek olan Scotty de yine benzer şekilde yolcu taşıma hizmeti veriyor. 

Bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılması hem taksiciler hem de Uber ve benzeri platformlar için en uygun çözüm olacak. Yoksa bu tip kavgaların sonu gelmeyecek gibi görünüyor. Ayrıca konu platform savaşlarından adli bir vakaya doğru ilerliyor.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.