Güncel

Uber Careem’i satın aldı!

Uber, Türkiye'deki en büyük rakibi Dubai merkezli Careem'i satın aldı.

Uber Careem’i satın aldı!

Düz sizlere Uber'in Careem'i satın alabileceği bilgisini aktarmıştık. Sonunda resmi olarak haber geldi ve Uber, Türkiye'deki en büyük rakibi Dubai merkezli Careem'i satın aldı. Orta Doğu ve Körfez ülkelerinde yaygın olarak kullanılan son yıllarda Türkiye pazarında da aktif şekilde rol alan Careem Uber tarafından 3.1 milyar dolara satın alındı. Uber'in CEO'su Dara Khosrowshahi döneminin en büyük anlaşması Careem'in satın alınması oldu.

Uber Careem’i satın aldı!

Careem Türkiye de dahil olmak üzere 15 ülkede 120 şehirde hizmet veriyor. Yıllık 30 milyon kullanıcıya sahip Careem'de 1 milyonun üzerinde şoför bugüne kadar görev yaptı. Buna ek olarak Uber Nisan ayında New York Borsasında halka arz işlemine hazırlanıyor. Şirketin işlem sırasında 120 milyar Dolar'dan değerlendirileceği belirtiliyor.

Bu büyük ihtimalle yılın en büyük halka arzı olacak. Bu değerlendirme ile birlikte Uber’in en büyük beş halka arzdan birisi olmak için hisselerinin yüzde 16’sını satması gerekiyor. Uber, Wall Street’in göbeğindeki New York Borsasını tercih ederek rakibi Lyft’ten ayrıldı. Lyft önümüzdeki hafta Nasdaq Global Select Market’ta önümüzdeki haftadan itibaren işlem görmeye başlayacak.

Nasdaq bir zamanlar teknoloji şirketlerinin gözdesiydi. Google, Microsoft, Apple gibi teknoloji devleri Nasdaq’ta işlem görüyor. Yaklaşık 7 yıl önce Nasdaq’taki teknik bir hata Facebook’un hisselerinde düşüşe sebep olunca NYSE daha fazla teknoloji şirketini kendisine çekmeye başladı. Alibaba, Twitter ve Snap, son dönemde halka arz için New York Borsasını tercih eden teknoloji şirketleri oldu.

Ayrıca Uber’in CFO’su Nelson Chai’nin bir ara NYSE’de finans genel müdürü olarak, Uber Yönetim Kurulu Üyesi John Thain’in de NYSE CEO’su olarak görev yapmış olması da Uber’i buraya çeken diğer faktörler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.