Güncel

Uber ilanları patladı

Uygulama üzerinden şöförlü araç hizmeti veren Uber'e yönelik yasal yaptırımların artması sonucunda bu amaçla araçlarını kullananlar satış için ilan vermeye başladı.


Uber'e yönelik yasal yaptırımların artmasıyla internetteki alışveriş sitelerinde bu araçların satış ilanı son üç günde dikkat çekici derecede arttı. Satışa çıkarılan araçlar arasında ‘Uber kayıtlı’ sıfır km araçlar bile var.

Milliyet'ten Musa Kesler'in haberine göre Uber'e dair ilk tartışmalar Avrupa şehirlerinde başlamıştı. Paris'te taksiciler sert gösteriler yapmış ve platformu şiddetle protesto etmişti. ABD ve Güney Amerika'da da taksiciler Uber'i protesto etmiş, eylemler birçok şehire yayılmıştı. Türkiye'de de özellikle taksicilerle sorun yaşan Uber şöförleri zaman zaman fiziksel saldırılara da maruz kalmıştı.


Artan gerilimin ve protestoların ardından İçişleri Bakanlığı korsan taşımacılığa dair yeni düzenlemeler yaptı; Uber'i de kapsayan yaptırımlar artırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da önceki gün yaptığı bir açıklamada bu konuya değinerek ‘Uber bitmiştir' ifadesini kullandı. Yeni sürecin ardından da sisteme kayıtlı araçların satışı artmaya başladı. Son birkaç günde alışveriş sitelerine ‘Uber'e kayıtlı' notuyla verilen ilanlar çoğalmaya başladı. Bazıları ‘Acil' uyarısıyla satışa çıkarılan araçların, birçoğunun kat ettiği kilometrenin düşük olduğu da göze çarpıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.