Güncel

Cumhurbaşkanı: Uber işi artık bitti

Son günlerin tartışılan konusu Uber ile ilgili son açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi.


Son günlerde Türkiye gündeminde olan Uber konusu ile ilgili en yeni açıklama Cumhurbaşkanı'ndan geldi. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlarak yürürlüğe giden yeni bir düzenlemeye göre, korsan internet uygulamalarına taşıtını kullandıranların belgesi iptal edilecek ve faaliyetleri 2 yıl boyunca yasaklanacaktı.

Bu akşam Türkiye Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin Yenikapı'da düzenlenen iftar programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uber konusunda açıklama yaptı ve tartışmaları bitirdi. Cumhurbaşkanı'nın iftar sonrasında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Bir de bu Uber, muber diye bir şey çıkmış . O iş bitti. Artık böyle bir şey yok. Geçenlerde bunu zaten Sayın Başbakan açıkladı . Bizim taksicilik sistemimiz var kardeşim, nereden çıktı bu iş ? Avrupa'da varmış , bana ne Avrupa'dan.  Bu konuyla ilgili olarak Sayın Vali bütün yetki sizde. Kusura bakmasınlar, yok böyle bir şey. Bunun üzerine Trafik gidecek, gereğini yapacak. Biz taksicimizin hakkını birilerine yediremeyiz, kaptıramayız." 

Cumhurbaşkanının yaptığı bu açıklama ile Uber'in Türkiye'deki faaliyetleri konusundaki son durumu netleşmiş oldu.

Düzenlemede neler vardı?

Resmi Gazete’nin 25 Mayıs tarihli sayısında Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildi. Taşıtını çeşitli korsan internet uygulamalarına kullandıran D2 yetki belgesi sahiplerinin bu faaliyetlerine devam etmeleri halinde, karşılaşacakları yaptırımların yer aldığı bir mevzuat düzenlemesi yapıldı.

Değişiklik maddesinde; karayolu taşımacılığı faaliyetinde bulunmak için belge alanların, kendi taşıma kapsamları dışında çalışmaları veya belgesi olmayanlara taşıtlarını kullandırmaları durumunda, belge sahiplerine çeşitli cezalar verilecek.

Yeni düzenlemeyle araçlarını yasa dışı faaliyetler için kullandıran D2 belge sahiplerine ilk tespit için 50 uyarı cezası verilecek. Bu uyarılar 3.000 TL yatırılarak kaldırılabilecek. 1 yıl içinde iki defa aynı ihlali yaptıkları tespit edilirse, yetki belgeleri iptal edilecek ve aynı faaliyeti 2 yıl boyunca yapmaları yasaklanacak.

Yorumlar
Berk
yazıklar olsun. yakarız, yıkarız diyenlerin ekmeğine yağ sürdü resmen.
Cevapla
Güney
Al işte. "Taksicilik sistemimiz" var diyor. Bu mu Uber'in alternatifi? Sokakta yürüyen 100 vatandaşa sorsanız 99'u saydırıyor taksicilere. Alternatiflerin yolu açılmalı bir şekilde, yasal çerçevesi belirlenip.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.