Güncel

Uber sarhoş müşterileri tespit edecek!

Uber, yeni teknolojisi sayesinde müşterisinin sarhoş olup olmadığını anlayabilecek.

Uber sarhoş müşterileri tespit edecek!

Son dönemde ülkemizde tartışma konularına sebebiyet veren Uber, yeni teknolojisi ile müşterinin sarhoş olup olmadığını anlayabilecek. Böylelikle şoförler duruma göre yaklaşım gösterebilecekler. Tabii ki bu teknolojinin henüz halka detaylandırılması yapılmadığı için şimdiden gizlilik endişeleri ortalıkta kol gezmekte.

Yapay zeka teknolojisiyle, Uber uygulaması şöföre yolcunun yerini, telefonda bulunan yazıları ne kadar doğru yazdıkları, hatta telefonu hangi açıyla tuttukları gibi bilgileri verebilecek. Böylece sarhoş müşteri almak istemeyen şöförlere yardımcı olunabileceği belirtiliyor. 

Geçtiğimiz dönemde Pentagon’un, mobil cihazlar aracılığı ile askerlerin sağlık durumunu tespit edeceği bir projeye yatırım yaptığı ortaya çıkmıştı. Benzer şekilde şimdi de Uber, cep telefonlarımız aracılığı ile sarhoş olup olmadığımızı anlamayı hedefliyor. Günümüzde her an taşıdığımız cihazlar sayesinde davranışlarımızı öğrenen sistem, yürüyüşün, konuşma şeklinin değişiminden müşterinin sarhoş olup olmadığını tespit edebilecek. 

BBC Türkçe'nin haberine göre Uber'e patent verilmesine karşı çıkanlar, teknolojinin korunmasız yolcuların tespitinde de kullanılabileceğini söylüyor. Henüz pantent konusunda çalışmalarına devam eden UBER, ileride karşımıza ne gibi yenilikler ile gelir bilinmez ancak bu adımı ile şimdiden müşterilerini korkutmayı başarmışa benziyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.