Güncel

Uber'in Türkiye faaliyetlerine durdurma kararı

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, haksız rekabet oluştuğu gerekçesiyle Uber'in Türkiye faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdi.

Uber'in Türkiye faaliyetlerine durdurma kararı

Uygulama üzerinden şöförlü araç çağırma hizmeti sunan Uber, geçtiğimiz aylarda Türkiye'de sunduğu XL isimli hizmetini durdurma kararı almıştı. Daha önce rakibi olan Careem'i satın alan Uber, Türkiye'deki faaliyetlerine Careem'in taksicilerle yaptığı anlaşma ile devam ediyordu.

Uber'in Türkiye faaliyetlerine durdurma kararı

Bugün mahkemeden çıkan bir karar ise Uber Türkiye için sorunların devam ettiğini gösterdi. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, haksız rekabet oluştuğu gerekçesiyle Uber faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdi.

Alınan kararın İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği'nin, Uber'e erişimin engellemesi ve haksız rekabetin tespiti için açılan davasından çıktığı da belirtiliyor.  Haksız rekabet oluştuğuna karar veren mahkeme, Uber mobil uygulamalarına erişimin engellenmesi karar verdi.

Taksicilerle işbirliği yapılmıştı

Birleşik Taksi Şoförleri Derneği (BTD) ile Careem arasında Ocak ayında yapılan anlaşma ile uygulama üzerinden taksi çağırılabiliyordu. Daha sonra Uber Careem'i satın alıp, Türkiye'deki Uber XL faaliyetlerine son verince sadece taksicilerle yapılan bu işbirliği devam etmeye başlamıştı.

Yorumlar
Terim
Bu ülkeyi terketmek için yeni bir neden daha listeye eklenmiş oldu, dünya ile neden entegre olamıyoruz? Kazan-kazan varken hep ben kazanayım ne kadar mantıklı?
Cevapla
Fatih
Taksiciler bu konuda haklı bir çok konudan fakat neden tekelleşmeye gidiyoruz bunu tartışan yok.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.