Güncel

Uçaklar için kuş kovar icat ettiler!

Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, uçak motorlarına kuşların girmesini önleyen "Kuş kovar" adında bir sistem geliştirdi.

Uçaklar için kuş kovar icat ettiler!

Bu sistem sayesinde motora giren kuşların yol açtığı kazaların önüne geçilebilecek.

Motora giren kuşlar ya arızaya ya da büyük uçak kazalarına sebep olur. Genelde kuş sürüleri pilotların korkulu rüyasıdır. Öğrenciler bu kazalardan yola çıkarak önemli bir icada imza attı.

Büşra, Ramazan ve Kerem, Uçak Bakımı Bölümü'nün 11'inci sınıfında öğrenci. Zamanlarının büyük bir kısmını okuldaki atölyelerde geçiriyorlar. Uçak kazalarını inceleyen öğrenciler çözüm yolu aramaya başladılar.

Öğrencilerden Kerem Bayrak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Kuşlar uçağın motoruna kaçtığı zaman uçakta çok önemli hasarlar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden kovucu sistem yaptık. Bu sayede kuşlar uçağa yaklaşmadan çok önce rotasından şaşırtarak uçağa güvenli bir uçuş sağlıyoruz" dedi.

1331750683_60074.jpg

Öğrencilerin Ultra Sonik Motor Koruma Sistemi adını verdikleri devre, uçağın burun kısmına yerleştiriliyor.

Büşra Özdemir ise, "Kuşlar 30 khz. kadar duyabiliyor fakat insanlar 20 khz kadar duyabiliyor. Biz tam bunun arasında bir sinyal yayıyoruz ve kuşların korkup kaçmasını sağlıyoruz. Ses sinyalimiz durmadan değiştiği için de kuşlar bu sese adapte olmuyorlar" diye konuştu.

120 derecelik bir açıyla ses yayan devre, uçağa takıldığında fark edilmeyecek kadar hafif.

Ramazan Gür, "Devremiz şu an sinyal yayıyor ama sinyal çok kısa bir mesafede geçerli. Normal yolcu uçaklarına takabilmemiz için devrenin çıkış katını daha çok güçlendirmemiz, daha çok sinyal yaymasını sağlamak lazım" dedi.

Okul yönetimi, öğrencilerinin bu çalışmasını Milli Eğitim Bakanlığı'nın Proje Tabanlı Beceri Yarışması'na göndermeyi planlıyor.

Okul Müdürü Mustafa Yılmaz bu konuda yaptığı açıklamada,  "Bugüne kadar 500'ün üzerinde mezun öğrenci verdik. Bu 500 mezunumuzun tamamına yakını istihdam edilmiş durumda. Sektörün talepleri doğrultusunda açılmış bir bölüm bu bölüm" dedi.

Haberin videosuna burdan gözatabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.