Ukrayna krizinden otomobil fiyatları çok ağır etkilenecek

Ukrayna Rusya krizinden en çok etkilenen sektörlerden biri de otomobil sektörü olabilir. Uygulanan yaptırımlar ile otomobil fiyatlarında tekrar artış görebiliriz.

Ukrayna krizinden otomobil fiyatları çok ağır etkilenecek

Ukrayna'daki kriz tırmandıkça ve Başkan Joe Biden, Rus ekonomisini hedef alan yeni yaptırımlar uygulamaya koyuyor. Bu da ABD, Avrupa ve Asya'daki otomobil üreticileri ve parça tedarikçileri de dahil olmak üzere otomobil endüstrisinde önemli tali hasarlara neden olabilir.

Ukrayna krizinden otomobil fiyatları çok ağır etkilenecek

otomobil

Rusya, dünya çapında otomobil üretiminde kullanılan paladyum ve nikel de dahil olmak üzere birçok önemli metalin dünyanın en büyük tedarikçilerinden biridir. Aynı zamanda, Stellantis, Volkswagen ve Toyota gibi yabancı üreticilerin sahip olduğu bir dizi tesisi içeren oldukça büyük bir üretim üssüne de ev sahipliği yapıyor. Analistlere ve endüstri yetkililerine göre, Rus yapımı araçlarda kullanılan parçaların en az dörtte biri yurtdışından geliyor – ABD dahil – bu montaj fabrikaları yaptırımlar yürürlükteyken çalışmaya devam etmekte zorluk çekebilir.

Rusya, lityum iyon pillerde kullanılan nikelin dünyanın üçüncü büyük tedarikçisi. Ayrıca tüm gaz ve dizel araçlarda bulunabilen katalitik konvertörlerde kullanılan paladyumun yüzde 40'ını sağlıyor. Guidehouse Insights'ın baş otomobil analisti Sam Abuelsamid, Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin'in paladyum kaynaklarını keserek Batı'ya misilleme yapması halinde, "otomobil üreticileri alternatif tedarikler bulmak zorunda kalacaklar ya da içten yanmalı motorlu araçlar üretemeyecekler" dedi. 

Güney Afrika ve Zimbabve de önemli miktarda paladyum üretiyor, ancak Rus birlikleri bu hafta Ukrayna'nın iki bölgesine geçmeden önce bile, nadir metalin fiyatı hızla yükseliyordu. Aralık ayı ortasında, paladyum ons başına 1.600 dolara kadar düştü. Çarşamba günü, 2.400 doların biraz üzerine tırmanmıştı. Bunun gibi fiyat artışları, yeni bir aracın ortalama maliyetine 150$ ve daha büyük motorlu SUV'lere, pikaplara ve spor arabalara 200$'dan fazla eklenebilir.