Güncel

Ünlü fizikçi Stephen Hawking hayatını kaybetti!

Dünyanın en büyük fizikçilerinden biri kabul edilen Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti.

Stephen Hawking hayatını kaybetti!

Stephen Hawking'in ölümünü aile sözcüsü duyururken çocukları, Lucy, Robert ve Tim yaptıkları açıklamada derin üzüntü duyduklarını ifade ettiler.

Stephen Hawking, Cambridge Üniversitesi'nde öğrenciyken yakalandığı motor nöron hastalığı Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) nedeniyle vücudunun neredeyse hiçbir bölümünü kullanamıyordu. Hawking, kendisi için özel olarak geliştirilen bir bilgisayar sistemi ile iletişim kuruyordu.

Yaptığı çalışmaları 40'ın üzerinde dile çevrilen Hawking, bilim çevrelerinde Albert Einstein'dan sonraki bu alandaki en büyük deha olarak görülüyordu. Ünlü İngiliz bilim adamı Hawking, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı kapsamlı araştırmalarıyla tanınıyordu.

Ünlü fizikçi Stephen Hawking hayatını kaybetti! - Resim : 1

Stephan Hawking Kimdir?

Stephen Hawking, 8 Ocak 1942'de ailesinin Londra'daki Alman bombardımanından kaçarak geldiği Oxford'da dünyaya geldi. Babası araştırmacı biyolog olan Hawking, Oxford'da fizik alanında lisansını bitirdikten sonra Cambridge üniversitesinde kozmoloji üzerine lisansüstü araştırması yaptı.

Cambridge Üniversitesi'ni okurken motor nöron hastalığına sahip olduğu teşhisi konuldu. İlk eşi Jane ile 1964'te evlenme hazırlığı yaparken, doktorlar Hawking'e 2 ya da 3 yıl daha ömür biçiyordu. Hastalık beklenenden çok daha yavaş ilerledi. 1988 yılına geldiğimizde çiftin üç çocuğu vardı ve Hawking'in 'Zamanın Kısa Tarihi' isimli kitabı 10 milyon kopyadan fazla sattı.

1995'te ilk eşi Jane'de ayrılarak hemşirelerinden biriyle evlenen Hawking, 2001'de Cambridge Üniversitesi'nden matematik profesörlüğü yaparken, ikinci kitabı olan Ceviz Kabuğundaki Evren'i çıkardı. 76 yaşında hayatını kaybeden Stephen Hawking'in hayatı 2014 yapımı The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi) isimli filmle beyaz perdeye yansıtılmıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.