Ünlü oyun şirketine 600 milyon dolarlık Ethereum vurgunu!

Popüler kripto oyunu Axie Infinity'den 600 milyon dolar çalındı! Hikayesi ise oldukça enteresan!

Ünlü oyun şirketine 600 milyon dolarlık Ethereum vurgunu!

Gün geçmiyor ki, bir kripto dolandırıcılığı daha duymayalım. Kripto para dünyasının son dönemde gördüğü en büyük hırsızlıklardan birisi gündeme bomba gibi düştü. Axie Infinity, 600 milyon değerinde Ethereum çaldırdı.

Ünlü oyun şirketine 600 milyon dolarlık Ethereum vurgunu!

Hacker gruplarının kripto hırsızlıklarına bir yenisi daha eklendi. Ronin Network'ten tam 600 milyon doların üzerinde kripto para çalındı.

Ethereum blok zincirinin bir yan zinciri olan Ronin Network, çevrim içi video oyunu Axie Infinity için ödeme aracı olarak kullanılıyor ve oyunculara daha ucuz işlem ücretleri sunuyor.

Hacker'lar 600 milyon doların üzerinde kripto parayı, oyun oynarken kripto para kazandıran popüler oyun çevrimiçi oyun platformu Axie Infinity'e bağlı bir blokzincir ağından "köprü" diye adlandırılan transfer platformlarına sızarak çaldı.

Ünlü oyun şirketine 600 milyon dolarlık Ethereum vurgunu! - Resim : 1

Yapılan resmi açıklamaya göre, sisteme 23 Mart’ta sızıldı fakat bu durum Salı günü fark edildi. Söz konusu saldırı “köprülerin” sorun yaşamaya açık durumunu işaret eden son olay oldu. Hacker’lar popüler NFT merkezli oynayarak kazan odaklı kripto oyunu Axie Infinity üzerinden 173.600 ethereum (600 milyon dolar değerinde) ve 25,5 milyon USDC çalmayı başardı. Ayrıca yapılan açıklamada, suçluların adalete teslim edilmesini sağlamak için çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

600 milyon dolarlık vurgunun özeti

- Saldırganlar Axie Infinity çalışanlarına sahte bir firma ismi ile iş teklifinde bulunuyor.

- Kıdemli yazılımcılardan biri görüşmeyi kabul ediyor ve anlaşıyorlar.

- İçinde spyware olan bir PDF gönderiyorlar, böylece içeri girebiliyorlar.

- 600 milyon doların üzerinde kripto parayı bir güzel hüpletiyorlar.

Benzer bir durum geçtiğimiz yıl da yaşanmıştı, merkezi olmayan finans platformu Poly Network de Ağustos 2021'de bilgisayar korsanlarının saldırısına uğramış ve 600 milyon dolardan fazla para kaybettiğini bildirmişti.

Öyle görünüyor ki, bu olay ilk olmadığı gibi son da olmayacak. Peki siz bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.