Güncel

Uyuşturucu kaçakçılığında kripto rüzgarı

Çin, uyuşturucu kaçakçılığında kripto kullanımını yeni bir fenomen olarak tanımlıyor!

Uyuşturucu kaçakçılığında kripto rüzgarı

Yeni bir rapor, Çin hükümetinin kripto para birimlerinin uyuşturucu kaçakçılığını kolaylaştırmada oluşturduğu yeni tehdidi kabul ettiğini vurguladı. Çin, uyuşturucu kaçakçılığında kripto kullanımını yeni bir fenomen olarak tanımlıyor!

Uyuşturucu kaçakçılığında kripto rüzgarı

Çin haber kaynağı Nncc626'nın 23 Haziran'da  bildirdiğine göre, Çin hükümetinin çevrimiçi banka transferlerinden kripto para birimlerine uyuşturucu para akışındaki bir değişikliği yeni bir fenomen olarak tanımladığını belirtiyor.

Kripto dostu olmayan ülkeler arasında yer alan Çin, uyuşturucu kaçakçılarının yasa dışı ticareti kolaylaştırmak için kripto para biriminden de yararlandığını belirtti. Yetkililer, faillerin sistemi yenmek için yeni yollar aradıkça uyuşturucu kaçakçılığının giderek daha fazla çevrimiçi hale geldiğini kaydetti.

Uyuşturucu kaçakçılığında kripto rüzgarı - Resim : 1

Raporda yer alan ifadeler şu şekilde;

“Uyuşturucu pazarı, daha fazla para kullanımı, ilaç dağıtımı ve kişiden kişiye işlem modelleri ile çevrimiçi olarak genişlemeye devam ediyor. İlaç sermayesi transferleri, çevrimiçi banka havalelerinden sanal para birimine genişletildi'' Raporda ayrıca, "ilaç teslimatı toplu lojistik ve küçük teslimatlar ile gerçekleştiriliyor" denildi.

Çin'in kripto krizi

Uyuşturucu kaçakçılığını kolaylaştırmak için kripto para birimlerinin kullanılması, muhtemelen Çin hükümetinin kripto para birimlerini yasaklama baskısı için bir katalizör görevi gördü. Çin özellikle de 2021'de, sektörün finansal istikrar için bir tehdit oluşturduğunu öne sürerek madencilik ve ticaret de dahil olmak üzere kripto ile ilgili faaliyetleri yasaklamıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.