Güncel

Uzaktan çalışma yönetmeliği yayınlandı! İşte haklarınız!

Pandemi ile ortaya çıkan uzaktan çalışma için bugün yeni yönetmelik yayınlandı. Uzaktan çalışma yönetmeliği bakalım işçilere ne gibi haklar sunuyor?


2020'de patlak veren koronavirüs pandemisi ile birlikte firmalar uzaktan çalışma sistemine geçiş yapmıştı. Ancak pandeminin olacağı bilinmediği için uzaktan çalışma için bir yönetmelik yoktu. Bugün ise uzaktan çalışma yönetmeliği yayınlandı. Çalışanlara tanınacak haklar da bu yönetmelik ile belli oldu.

Uzaktan çalışma yönetmeliği çalışan ve iş verene neler sunuyor?

Uzaktan çalışma için iş veren ile çalışan arasında yazılı şekilde sözleşmesi yapılacak. Bu sözleşmede; işin tanımı, yapılma şekli, işin süresi ve yeri, ücret ve ücretin ödenmesi gibi bilgiler yer alacak.

Sözleşmede ayrıca iş veren ile çalışan arasında iletişimin nasıl kurulacağına yönelik bilgiler de bulunacak. Bu sayede iş veren ile çalışan sürekli kontak halinde olabilecek.

Çalışanların ev ortamında işlerini verimli bir şekilde yapabilmesi için mekan ile ilgili düzenleme masrafları iş veren tarafından karşılanacak. Bu koşullar iş veren ile çalışan arasında belirlenecek. Her iki taraf da mutabık olursa aksiyon alınacak.

Bilgisayar ve cep telefonunu iş veren karşılayacak

Uzaktan çalışmada mal ve hizmet üretimi için gerekli malzeme ve iş araçlarının iş sözleşmesinde aksi kararlaştırılmamışsa işveren tarafından karşılanacak.

İş ile ilgili olan araçlar iş veren tarafından karşılanacak. Örneğin bilgisayar, cep telefonu ve diğer araçların iş verenin sağlaması gereken araçlar arasında yer alacak. Bu araçlar iki taraf tarafından da yazılı olarak belirtilecek.

İşten dolayı kaynaklanan mal veya hizmet üretimiyle doğrudan ilgili zorunlu giderlerin tespit edilmesine ve karşılanmasına ilişkin hususlar iş sözleşmesinde belirtilecek.

Çalışma saatleri de sözleşme de belirtilecek. Fazla mesai için ücret talep edilecek. Uzaktan çalışmada iletişimin yöntemi ve zaman aralığı uzaktan çalışan ile işveren tarafından belirlenecek.

uzaktan çalışma yönetmeliği

İşveren; uzaktan çalışanı, işyerine ve yaptığı işe dair verilerin korunması ve paylaşımına ilişkin işletme kuralları ve ilgili mevzuat hakkında bilgilendirecek ve bu verilerin korunmasına yönelik gerekli tedbirleri alacak.

Uzaktan çalışma sisteminde iş güvenliğini de iş veren karşılamak zorunda olacak. Ayrıca uzaktan çalışmada tehlikeli kimyasal madde ve radyoaktif maddeler ile çalışma gibi işler uzaktan yapılmayacak.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Bir yıl sonra yapılıyor. Pandemi başlangıcından üç ay sonra yapılsaydı daha iyi olur du
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.