Güncel

Uzaktan kumandalı hamam böceği! (video)

Türk bilimadamı hamam böceğini uzaktan kumanda edebileceği çip geliştirdi.


Şimdi okuyacağınız haber 1 Nisan şakası gibi gelebilir ama gerçek. Bilim adamları hamam böceklerini kontrol edebilecekleri çip ürettiler. Üretilen çip ile yönlendirilen hamam böcekleri askeri uygulamalar gibi bazı çeşitli yerlerde kullanılması planlanıyor.

Hamam böceği insanların giremeyeceği en küçük yerlere bile girebiliyorlar. Bundan yola çıkarak bilim adamları bu çipi hamam böceğinde kullanmışlar. Bu çip ile hamam böceğini uzaktan kumanda ile istedikleri şekilde yönlendirebiliyorlar.

1347346602_robo-roach.jpg

Hamam böceğinin sinir sistemine monte edilen sistem böceğin hareketlerinin uzaktan kontrol edilmesini sağlıyor. Bu sayede insanların giremediği yerlere rahatlıkla girebiliyor. Böcek önceden çizilmiş yolu da takip edebiliyor. Önceden belirlenen yol yoksa kablosuz sistemle uzaktan yönlendirilebiliyor.

Türk bilim adamı Alper Bozkurt'un geliştirdiği 'biyo-robotik' böcek, kamera da taşıyabiliyor ve deprem felaketlerinde enkaz altında kalan insanların kurtarılmasında kullanılabilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.