Güncel

Uzay teleskopu Kepler Dünya’ya benzer bir gezegen keşfetti

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), beklenen açıklamayı yaptı.


Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, uzay teleskopu Kepler’in Dünya’ya benzer bir gezegen keşfettiğini duyurdu. “Nature” dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, NASA’nın Kepler Uzay Teleskobu ile bulunan Kepler-78b adı verilen gezegen, Dünya gibi kaya ve demirden oluşuyor.

Dünya'ya bin 400 ışık yılı uzaklıkta bulunan gezegenin  yaşama elverişli bölge içinde tespit edilen en küçük gezegen olduğu belirtiliyor. Kepler-452b, bugüne kadar yıldızlarının yaşanabilir bölgesinde yer aldığı tespit edilen 12'nci yaşanabilir gezegen oldu.

NASA üst düzey yetkililerinden John Grunsfeld, toplantıda yaptığı açıklamada, "İnsanoğlunun evrendeki diğer güneşlerin yörüngelerinde de gezegenler bulunduğunu keşfinin 20. yıl dönümünde Kepler teleskobu, tıpkı Güneş ve Dünya'ya benzeyen bir yıldızla gezegen buldu. Elde ettiğimiz heyecan verici sonuçlar, bizi evrende ikinci Dünya'yı bulmaya bir adım daha yaklaştırıyor" ifadelerini kullandı. (Kaynak: Hürriyet) 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.