Güncel

Uzayda Yaşam İçin En İdeal Adres!

Uzay ve uzay çalışmalarına dair teknoloji haberleri ve bu bağlamdaki gelişmeler artış göstermeye, gündeme gelmeye başladıkça haliyle insanlığın en çok merak ettiği o malum soru da daha fazla tekrar etmeye başlıyor; “ Acaba uzayda hayat var mı? “

Uzayda Yaşam İçin En İdeal Adres!

Bu konularda zaman zaman oldukça farklı yaklaşımların, teorilerin ele alınması sorunun ve tartışmanın hararetini artırırken, yapılan çalışmaların aslında büyük bir çoğunluğu zaten bu yönde ilerliyor.

Peki, sahiden de uzayda yaşam var mı? Mars’ta su bulunması, farklı gezegenlerin incelenmesi ve bu konuda yaşanan daha nice teknoloji haberleri bir kenarda dursun, halen bu konuda hakkında net bir evet cevabı alınmış değil. Ancak bilimsel araştırmalar ve bu yöndeki teknolojik gelişmeler hız kesmeden devam ediyor.

“ Uzaylılar Var Olabilir!”

Uzayda hayat, yalnızca insan ırkı için değil, uzayda yaşayan farklı canlıların bulunup bulunamayacağı yönünden de araştırılmakta. Bu da yine pek çok kişinin aklına uzaylılar var olabilir mi sorusunu getiriyor. Uzmanlara ya da bilim insanlarına göre bu sorunun yanıtının evet olması her ne kadar bizleri heyecanlandırıyor olsa da, açıklamalar yalnızca bununla sınırlı değil. Çünkü uzmanlar ‘uzaylı ‘ kavramını bizim hayal ettiğimizden ziyade daha farklı daha ilkel bir yaşam formu olarak da düşünmek gerektiğini sözlerine ekliyorlar. Yani aslında “uzaylılar “ var olabilir ya da uzayda canlılık söz konusu olabilir ancak bu durum bizim beklentilerimizin- hayal ettiklerimizin biraz dışında olabilir.

‘’Jüpiter Uydusu Europa’dan Umutluyuz!’’

Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın gözde projelerinden biri olan JUICE uzay aracı ile birlikte Jüpiter’in uydusu Europa detaylı bir şekilde incelenecek ve bu konuda bizlere pek çok bilgi sağlanacak. Daha önce Europa’da su buharının bulunmuş olması haber ve gelişmeleri ile birlikte bu konuda Jüpiter uydusu Euoropa’dan oldukça umutlu olduklarını ancak yine de ellerine veriler ulaşmadıkça bu umudu belirli seviyelerde tutmak ve kontrollü olmanın önemli olduğunu belirten bilim insanlarının bunu öğrenmesi 2029 yılını bulacak. Çünkü ESA tarafından yürütülen bu proje kapsamında JUICE’ nin Europa’ya ulaşması 2029 yılında gerçekleşecek. Ne yazık ki bu tarihe kadar umutları biraz daha derinlere gömerek beklemek gerekiyor.

JUICE Gelecek Yıl Uzaya Yollanacak!

Henüz uzay görevine başlamayan ve 2022 yılında kalkması planlanan JUICE için bilim insanları son sürat çalışmaların devam ediyor. Üretim aşaması büyük ölçüde tamamlanan bu uzay aracının kontrolleri de düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

2022 ‘nin Eki  ayında fırlatılacak olan JUICE’nin içerisinde son teknoloji ürünü olan kameraların ve ölçüm cihazlarının bulunacağını söylemekte. Buz radarı, radyo- bilim deneyi, spektrometreler, ve sensörler dahilinde bu uzay araco içerisinde 10 adet bilimsel ve teknolojik cihazlar yer alacak. Bu araçlar sayesinde Jüpiter uydularının manyetik alan ölçümleri yapılacak ve yüklü parçacıklar incelenecek.

Jüpiter’in Diğer Uyduları da İncelenecek!

Araştırmada, canlılığın olma ihtimalinin yüksek görüldüğü Europa değil, Jüpiter’in diğer uyduları Ganymede ve Callisto da inceleme konusu olacak. Bu üç uydunun incelenme sebebi ise daha önce bilim insanlarının ellerine ulaşan verilerden potansiyel okyanus barındırma düşüncesinin var olduğunu teorisi.  Bakalım bu uzay görevi ve beraberindeki çalışmalar ile birlikte elde edilen bilgiler ne olacak.

Bilim insanları ve uzay tutkunlarını oldukça heyecanlandıran proje için zaman sayılırken, JUICE konusunda çalışmalar halen devam ediyor. Uzay aracının iç yapısı, gövdesi, inşa ve monte süreci farklı ülkelerde gerçekleşiyor.

5,2 ton ağırlığında olan bu uzay aracı için fazlasıyla emek veren bilim insanlarının projeden oldukça umutlu oldukları ve bu çalışma ile birlikte yepyeni bulguların elde edilerek bambaşka bilimsel gelişmelerin yaşanabileceğini söylemekteler.

JUICE’nin Jüpiter yörüngesinde kalma ve bu konudaki çalışmalarını sürdürmesi için belirlenen süreç ise 3 yıl. Bu uzay aracı 3 yıl boyunca bilim insanlarına gezegenlerin var oluşu, yapıları ve evrimi hakkında bilgi sağladıktan sonra buzlu uydu olarak tabir edilen Ganymede’nin etrafında 9 a geçirecek ve bu dokuz ayın sonunda görevini tamamlayacak.

Yepyeni gelişmeler ile 2022’nin en büyük gelişmelerinden olacak JUICE için hazırlıklar hız kesmeden devam ediyor. Bu konuda elimize ulaşan haber gelişmeleri takip etmek adına Haber 365’i okumaya devam edin!

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.