Windows 11 için can sıkıcı tarayıcı detayı !

Windows 11 daha modern tasarım ve daha performanslı bir şekilde Ekim ayında piyasaya sürülecek. Bir detay kullanıcıların canını sıkabilir.

Windows 11 için can sıkıcı tarayıcı detayı !

Yeni nesil, daha modern Windows olarak lanse edilen Windows 11 için tepki çeken varsayılan tarayıcı detayı gündeme geldi. Windows 11 işletim sistemi ekim ayı içerisinde piyasaya çıkıyor. Şuanda beta sürümü kullanıcılar tarafından test edilen yeni Windows 11, ortaya çıkan bilgiler kadarıyla varsayılan tarayıcıyı değiştirme sürecini biraz zorlaştıracak.

Windows 10’da varsayılan tarayıcıyı değiştirmek istenildiği zaman tek tuşla değiştirmek mümkün olabiliyordu. Windows 11’de ise bu süreç çok daha zaman alır hale getirilmiş. Yeni sürümde Microsoft Edge haricindeki bir tarayıcıya geçiş yapıldığı zaman ekranda bir uyarı çıkıyor ve burada varsayılan tarayıcıyı örneğin Chrome olarak seçebiliyorsunuz.

Windows 11 için bir garip tarayıcı değiştirmesi

Ancak bu adım yanlışlıkla atlanıldığı zaman, ayarlara gidip tek tuşla varsayılan tarayıcıyı Chrome olarak seçme imkanınız maalesef yok. Bunun için Windows 11’de ayarlar içerisinden HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, WEBP, XHT, XHTML, FTP, HTTP ve HTTPS dosya / bağlantı tipleri için tek tek Chrome’un seçilmesi gerekiyor. The Verge bu garip durumu şu şekilde gösterdi: 

Windows 11 için can sıkıcı tarayıcı detayı ! - Resim : 1

Windows 11 için can sıkıcı tarayıcı detayı ! - Resim : 2

Microsoft’un bu süreci zor bir hale getirmesi gerçekten çok üzücü görünüyor ve yukarıda da dediğimiz gibi çok tepki çekiyor. Bu durum yalnızca kullanıcılar için değil, Firefox’u geliştiren Mozilla gibi web tarayıcısı firmalarının da tepkisini çekiyor.

Bakalım Ekim ayında piyasaya çıktığı zaman bu durum değişecek mi ? Windows 11 yayınlandığı zaman hepimiz göreceğiz. Yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.