Güncel

Venüs yörüngesinde toz halkası keşfedildi!

NASA yüzlerce asteroidin Venüs'ün yörüngesinde bulunduğunu tespit etti. İşte detaylar!

Venüs yörüngesinde toz halkası keşfedildi!

NASA tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, yüzlerce asteroidin Venüs'ün yörüngesinde bulunduğu tespit edildi. Venüs'ün yörüngesinde tespit edilen asteroitlerin gezegenin etrafındaki toz bulutundan kaynaklandığı NASA tarafından öngörülmekte. Aslına bakarsanız bu bir ilk değil.

Venüs'ün yörüngesinde tespit edilen asteroitler herkesi şaşırttı!

Yirmi beş yıl önce, Dünya'nın Güneş'i dev bir toz çemberinin içerisine soktuğu keşfedilmişti. Buna ek olarak 2007'de Helios uzay sondalarından gelen arşiv verilerine dayanarak ve STEREO verilerini kullanarak 2013'te Venüs'ün yörüngesinde benzer bir halka olduğu da tespit edilmişti.

Bilim insanlarından Uillermo Stenborg ve Russell Howard, Washington’da bulunan Donanma Araştırma Laboratuvarı’nda Venüs'ün yörüngesindeki toz halkasının daha önce hiç ön görülemediği ve bu toz halkasının asteroitler tarafından meydana getirilmiş olabileceğini belirtirken, yaptıkları çalışmayı bir toz halkası bulmak için yapmadıklarını, aslında Güneş'e yakın tozsuz bir bölge olduğu kanıtını ararken toz halkasına rastladıklarını ve bu sonuca tesadüfen ulaştıklarını ifade ettiler. 

Güneşin ısı etkisinin ve bu etkinin sonuçlarının neler olacağı eğer belirlenebilirse, bilim insanları tozların bileşimi hakkında daha fazla bilgi edinebilecek ve güneş sisteminde yer alan Venüs ve diğer gezegenlerin nasıl oluştuğuna dair ipuçlarına ulaşabilecekler. Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu tespitin bilim adına önemli bir etken olabileceğini düşünüyor musunuz? 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.