Güncel

Yerli otomobil elektrikli ve otonom olacak!

Türkiye Otomobili Girişim Grubu Üst Yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş, yerli otomobil hakkında oldukça önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar!

Yerli otomobil elektrikli ve otonom olacak!

Türkiye Otomobili Girişim Grubu Üst Yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş, yerli otomobil hakkında oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Karakaş konu ile ilgili olarak; "2022'nin ortasında dış dünyadaki araçlar yavaş yavaş piyasaya girmeye başladığında biz de elektrikli aracımızı piyasaya sürmeye başlayacağız. Ve buradaki araç 3'üncü seviyeye hazır otonom bir araç olacak." dedi.

Yerli otomobil elektrikli ve otonom olacak!

Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi kapsamında düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, yerli otomobil üretimi konusunda kendisine zamanlamanın doğru olup olmadığı, fırsatların bulunup bulunmadığını ve bu işin nasıl yapılacağı gibi soruların sıklıkla yöneltildiğini de Karakaş dile getirdi.

Konuşmasına devam eden Karakaş; "Evet bir fırsat var çünkü otomotiv sektörü bir dönüşümün içerisinde. Dolayısıyla bizim bu zamanı iyi değerlendirmemiz lazım. İkincisi bir pazar var mı? Evet var, hatta otomobilden daha fazlası için bir pazar var. Zaten bizim yola çıkış noktamızda biz hep aynı ifadeyi kullanıyoruz. Biz otomobilden daha fazlasını yapmak üzere yola çıktık diyoruz." ifadelerine yer verdi.

Buna ek olarak Türkiye'nin neresinde üretileceği uzun süredir merak edilen pek çok ilin sanayi odalarının talip olduğu yerli otomobilin, nerede üretileceği hala belirlenmiş değil. Yerli otomobilin bu sene Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenmesi bekleniyordu, fakat daha fabrikanın nereye kurulacağı belli değil. Peki yerli otomobil hayalimiz yalan mı oldu? İşte orası merak konusu. Bu konu hakkında da yakın bir zaman diliminde Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede açıklamalarda bulundu.

Yerli otomobil üretiminde yer seçimi aşamasında olduklarını anlatan Büyükdede, “Otomobil fabrikasında yer seçimindeyiz şu anda. Şu anda Türkiye´nin Otomobili Grubu iyi bir çalışmanın içinde, başında da değerli bir arkadaşımız var, bizler de destek veriyoruz, hızla Gebze´deki Bilişim Vadisi´nde mühendisler grubu start verdi, yeni başladılar, inşallah otomobil fabrikasında yer seçimindeyiz şu anda, hangi boyutta, nereye yerleşelim diye karar verecekler, çalışmalar hızla devam ediyor.

Türkiye'nin Otomobili Grubu'nun bizlerden talebi fabrika konusunda daha çok Bursa´ya yakın bir yerde olmak şeklinde ama Bursa´da da yer bulma konusunda gerçekten zorluk var, şu anda yer seçimi hakkını onlara bırakmak lazım” dedi.

Türkiye’nin Otomobil Girişimi 2018 yılında TOBB ve özel sektörden 5 firmayla kurulmuştu. Uluslararası deneyime sahip olan Gürcan Karakaş ise CEO olarak görevlendirildi. O günden bu yana Türkiye'nin Otomobili ilk defa 2019 yılında Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenecekti, sonrasında bu süre 2021 olarak güncellendi.

Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yerli otomobil planımız yalan mı olur yoksa gerçekten de 2022'de bir şeyler görebilir miyiz?

Yorumlar
EMİN YORULMAZ
ÖYLE BİR ÜLKE DÜŞÜNÜNKİ BU YALANLARLA 17 KANDIRILIYOR VE HÂLÂ İNANMAYA DEVAM EDİYOR
Cevapla
Can canci
Ruyalardan uyanamassiniz siz biz gerceklerle devam edicez siz bakip durun
Yerlice
Yalan kardeşim yalan...17 yıldır otobüs fiyatına uçağa biniyorsun yalan...dağlar delinip tüneller açılıyor hızlı trenler yapılıyor sen memleketine erken git sevdiklerinle çok zaman geçir diye o da yalan...Vestel Arçelik teşvikler sayesinde dünyaya ihracat yapıyor BMC Otokar Nurol makina kirpiyi ejderi yalcini satıyor TUSAŞ ve Baykar makina İHA ihraç ediyor binlerce insana ekmek kapısı oluyor o da yalan kardeşim haklısın.... insan Nankör olup sapitinca Din bile yalan oluyor bu gerçekler niye yalan olmasın...
Tipitip
O konsesyumda çalışan Makine Muh.arkadasim var...bijonlardan başlamışlar...hadi bakalim dedim.
Cevapla
MUSTAFA
HEP AYNI MASALLAR
Cevapla
Can canci
sana masal gelen bize kolay gelir
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.