Güncel

Veri krizi Facebook'un akıllı hoparlörlerini vurdu!

Fcebook'un son zamanlarda yaşadığı veri krizi, tanıtmayı planladığı akıllı hoparlörlerin lansmanını ertelemesine neden oldu.

Facebook'un akıllı hoparlörleri ertelendi

Geçtiğimiz ay, sosyal medya devi Facebook'un kendi akıllı hoparlörlerini tanıtacağı bildirilmişti. Yeni gelen raporlara göre şirket, veri krizinin ortasında kaldığı için akıllı hoparlörlerini tanıtmayı geciktirebilir.

Facebook'un Mayıs ayında düzenleyeceği geliştirici konferansında akıllı hoparlörünü duyurması ve sonbaharda bu ürünü piyasaya süreceği söyleniyordu. Ancak, şirket şu anda veri gizliliği ile ilgili olarak kamuoyuyla karşı karşıya.

Kaynaklara göre, Facebook, kullanıcı verileriyle ilgili doğru dengeleri oluşturduklarından emin olmak için daha derin bir inceleme yapmaya zaman ayırıyor.

Veri krizi Facebook'un akıllı hoparlörlerini vurdu! - Resim : 1

Şirketin yeni akıllı hoparlörü, dijital yardımcı ve görüntülü sohbet yetenekleri ile gelecek ve Facebook’un, yapay zeka kullanarak kullanıcıların günlük sosyal yaşamlarına daha yakından dahil olma planının bir parçası olduğu söyleniyor.

Raporlara göre, ABD merkezli sosyal medya devi "Fiona" ve "Aloha" olmak üzere iki akıllı hoparlör tanıtımı yapacak. Bu ikisinden daha büyük olduğu söylenen Aloha'nın, yüz ve ses tanıma ile birlikte 15 inçlik bir dokunmatik ekran ile gelmesi bekleniyor. Bununla birlikte, Siri'ye benzer bir ses asistanı ile gelmesi beklenen Fiona hakkında çok az şey biliniyor.

Önceki raporlar, ekran panelinin LG Display'den geleceğini ve her iki birimin de sözleşmeli üretici Pegatron tarafından üretileceği yönünde oldu. Facebook'un ayrıca, içerik sağlamak için Sony ve Universal Music ile müzik lisans anlaşmaları imzaladığı bildirildi.

Facebook, Echo akıllı hoparlörlerinin piyasaya sürülmesiyle Amazon’un yolunu takip ediyor. Amazon'un akıllı hoparlörleri, akıllı cihazları kontrol etmek ve çeşitli görevleri yerine getirmek için kullanılabilecek sanal ses asistanı ile geliyor.
Amazon ile birlikte Google da, Google Home ile 2016 yılında akıllı hoparlörler pazarına girmişti. Piyasadaki en yeni girişimlerden biri de, Apple'ın en son modellerden biri olan Apple Homepod'un piyasaya sürülmesi ile oldu.

Facebook'un akıllı hoparlörünün tanıtımı geciktirdiği bildirilirken, raporlar şirketin yıl içerinde bu cihazları piyasaya sürmeyi planladığını gösteriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.