Güncel

Vimeo’ya erişim neden engellendi?

Vimeo’ya Türkiye’den erişimin mahkeme kararıyla engellendi.

Vimeo’ya erişim neden engellendi?

Türkiye’de son günlerde 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”da değişiklik yapan maddelere ilişkin hareretli tartışmalar yaşanırken, dün akşam ilerlleyen saatlerde dünyanın en büyük video izleme sitesi Vimeo’ya Türkiye’den erişimin mahkeme kararıyla engellendi.

İnternet’te kişisel kullanıcılar dışında televizyon kanalları, global iş dünyasından çok sayıda kurumun ticari özellikteki yasal içeriklerini de barındıran sitenin bir anda kapatılması, Türkiye’den de ilgili servisleri kullanan bireysel ve kurumsal kullanıcıları da zor durumda bıraktı.

5651 sayılı İnternet yasasındaki tartışmalı maddeler ve bunun üstüne gelen Vimeo’ya erişimin kapatılması konusunda, İnternet suçları odağında link-içerikleri; tespit etme, teknik ve hukusal danışmanlık kapsamında Google ve web sitelerinden kaldırma hizmetleri sunan Pycow’un Genel Müdürü Burak Kebapçı şunları söyledi:

1389350465_pycowgenelmuduruburakkebapci.jpg

“Türkiye’de İnternet’i temel hak ve özgürlüklerin doğru biçimde yaşandığı bir platform olarak ele almak yasak veya engellemelerle olmamalıdır. 5651 sayılı yasaya ilişkin tartışmaları takip ederken dünyanın en büyük video içerik sitelerinden birisi olan Vimeo’ya Türkiye’den erişimin engellendiğini gördük. Zamanlama olarak yasanın da tartışıldığı bir sürece denk gelmesi toplumda daha hareretli tartışmalar da başlatabilir. Biz Pycow olarak ABD dahil bir çok gelişmiş ülkede İnternet yasalarını ve uygulamalarını yakından takip ediyoruz. Bir içerikten dolayı milyonlarca insanın faydalandığı bir siteye erişimi engelleme-kapama kararı çıkartılması en son karar olmakta... Burada, bilişim ve bilişim hukuku uzmanlığına ve danışmanlığına ihtiyaç var. Zira, tahminimizce ABD’den içerik yayını yapan bu önemli siteye iletişimsel ve süreçsel olarak tam olarak ulaşılamamış ve ilgili içerik kaldırılamadığı için sitenin yerel olarak kapatılması kararı çıkmış olabilir. Mahkeme kararını aldıran ister birey olsun ister kurum olsun, süreç yönetiminde hedef odaklı sonuç alınmak isteniyorsa mahkemeden önce bu işi global alanda profesyonelce yapan Pycow gibi şirketlere başvurmaları ve danışmanlık almaları bu tür olumsuz durumların da önüne geçilmesine mutlaka fayda sağlayacaktır”.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.