Güncel

Vodafone’dan Cehennem senaryosu

Vodafone’nun patronu Avrupa’da oylamaya sunulacak olan yeni mobil yönetmeliği için moratoryum çağrısı yaptı.

Vodafone’dan Cehennem senaryosu

Vodafone CEO'su Vittorio Colao,Avrupada yürürlüğe girecek yeni mobil iletişim tüzüğü konusunda moratoryum(erteleme) çağrısı yaptı. Avrupa'da fiyat indirimleri olduğu sürece, mobil şirketleri iletişim ağları ve sanayi konusundaki yatırımlarını azaltması gerekeceği uyarısında bulundu.

1330431926_vodafone415x275.jpg

Barselona'daki Dünya Mobil Kongresi'nde gazetecilere konuşan Colao: "Avrupa'da ülkeler arasında seyahat ederken telefon kullanmanın maliyetini azaltmak için bir oylamanın arifesindeyiz. Bu tüzükle yapılacak hamleler ekonomide daha çok istihdam açığına mal olacak." Diye açıkladı. Fuara katılan milletvekillerine cennet ve cehennem senaryosu arasında bir seçim yapmakla karşı karşıya olduklarını söyledi.
Geçtiğimiz yıl, Avrupa'da operatörlerin gelirlerindeki artışı çok ince bir çizgide gördük. Gelecek yılın başlarında sonuçlandırılması beklenen süper hızlı mobil geniş bant sunmak için gereken spektruma milyarlar ödemek üzereyiz. Yeni 4G teknolojisi altyapı ve fiber kablolar büyük yatırımlar gerektirir, ancak Vodafone bu harcama tutarını bu şekilde indirimler sonucu elde edilecek gelirlerle sürdürmenin mümkün olmayacağına inanıyor.

Vodafone CEO'su Vittorio Colao'nun cehennem senaryosuna göre maliyetlerdeki artış ve tüzükle birlikte gelirlerde olacak düşüş şirket karlarını aşağı çekecek ve yatırım ve büyüme gerileyecek ve sürdürülemeyecek hale gelecek. Eğer tüzük moratoryuma uğramaz yani ertelenmez ve maliyetler artarken gelirler azalmaya devam ederse mobil şirketler çok yakında kendi borçları için moratoryum istemek zorunda kalacaklar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.