Güncel

Volkswagen'e şok ceza!

Volkswagen'e, Kanada ve ABD’de EA 288 ve dünya genelinde EA 189 tipi dizel motorlu 10,7 milyon aracın yanıltıcı yazılımla satışa sunulması üzerine 1 milyar euroluk para cezası kesildi.

Volkswagen'e şok ceza!

Volkswagen şirketinden yapılan açıklamada, Braunschweig Savcılığının Volkswagen şirketine dizel krizinden dolayı 1 miyar eurluk para cezası kestiği açıklandı. Karar sonucunda şirketin hatalı olduğunu kabul ederek her hangi bir red savunmasına geçmediği de verilen detaylar arasında.

Savcılık soruşturmasının sonuçlarına göre, şirketin geliştirme bölümünde araç denetlemeyle bağlantılı ihmallerin yaşandığı belirtilen açıklamada, bu ihlallerin, 2007’in ortasından 2015 yılına kadar Kanada ve ABD’de EA 288 ve dünya genelinde EA 189 tipi dizel motorlu 10,7 milyon aracın yanıltıcı yazılımla satışa sunulmasına ve trafiğe çıkmasına neden olduğu açıklandı.

Savcılıktan yapılan açıklamada ise şirketin cezayı Aşağı Saksonya eyletine ödemesi gerektiği bildirildi. ABD Çevre Koruma Ajansı, 2015 yılının eylül ayında Volkswagen'in emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini de duyurmuştu.

Dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul eden Volkswagen, ABD'deki mahkemece yüksek miktarda para cezasına çarptırılmıştı. Hatırlarsanız dün sizlere benzer bir durumdan müzdarip olan Mercedes markasının haberini de aktarmıştık. Peki ya otomobil sektörünün devleri de bu duruma kadar düşmüşse sürücüler kimlere güvenecek? 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.