Güncel

WhatsApp kullanıcılarının resim ve video göndermesi engellendi

Çin'in, WhatsApp kullanıcılarının resim ve video göndermesini önlediği bildirildi


Facebook'un popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kısıtlayıcı siber güvenlik yasalarına uymayan mesajlaşma hizmetleri nedeniyle Çin hükümeti tarafından kısmen veya tamamen bloke ediliyor.

Ne yazık ki WhatsApp, ülkenin internet filtreleri ve kontrollerinin karmaşık sistemi olan Çin'in "Büyük Güvenlik Duvarı"nın son kurbanı gibi görünüyor. NYT yayınladığı raporda, pek çok kullanıcının mesajlaşma uygulaması aracılığıyla video ve resim gönderemediğini söyledi ve ülkedeki WhatsApp hizmetlerini aksattığını bildirdi.

Bazıları, Çin hükümetinin Facebook'un dijital hizmetini kalıcı olarak engellemeye hazır olduğunu gösteren metin tabanlı mesajlar bile gönderemiyor. Çin geçtiğimiz ay yeni bir siber güvenlik yasası çıkardı ve bu güvenlik yasası eskisinden daha da kısıtlayıcı.

WhatsApp, Facebook'un halen Çin'de çalışan son büyük hizmeti. Çünkü daha önce, Facebook ve Instagram'ı sırasıyla 2009 ve 2014'te engellemişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.