Güncel

WhatsApp, SMS'in katili oldu

GSM operatörleri Whatsapp mağduru oldu.

WhatsApp, SMS'in katili oldu

Akıllı telefonların popüler olması ile internet yaygınlaştı ve çeşitli mesajlaşma uygulamaları kullanıcılara sunuldu. İnterneti olan herkes akıllı telefon veya PC üzerinden kolayca mesajlaşmaya başladı. Üstelik bu mesajlaşmalara SMS gibi paralı değil ücretsiz.

Durum böyle olunca SMS rağbet azaldı ve özellikle mobil kullanıcılar SMS yerine Whatsapp gibi uygulamalar ile mesajlaşmayı tercih etmeye başladılar. İnternetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile SMS tahtından oldu.

 1413711759_whatsapp-king.jpg

Yeni gelen verilere göre, SMS gönderim sayılarında, bu yılın başından itibaren ciddi oranda azalma göründü. Geçen yılın ilk yarısında 90 milyar 876 milyon olan SMS önderim sayısı, bu yılın aynı döneminde yüzde 27 azaldı ve 66 milyar 431 milyon oldu. Söz konusu dönemde görüntülü mesaj (MMS) sayısı ise 114,9 milyondan 64,4 milyona düştü.

2008 yılında 77 milyar 837 milyon olan SMS sayısı, 2013 yılına kadar yaklaşık yüzde 128'lik artışla 177,6 milyar adet seviyesine yükseldi. SMS sayılarının, bu yılın başından itibaren ise düşmeye başladığı görüldü.

İşletmeci bazında incelendiğinde ise gönderilen SMS sayıları 2014 yılının 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre Avea'nın yüzde 7, Turkcell'in yüzde 36,8, Vodafone'un ise yüzde 28 azaldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.