Güncel

WhatsApp Türkiye'ye resti çekti! Ya kabul edin ya da silin!

WhatsApp 15 Mayıs'tan itibaren geçerli olacak yeni kullanıcı sözleşmesi için gemileri yaktı. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

WhatsApp Türkiye'ye resti çekti! Ya kabul edin ya da silin!

Bu yıla damga vuran konulardan birisi de WhatsApp'ın kullanıcılarına dayattığı yeni sözleşme olmuştu. Facebook çatısı altında yer alan WhatsApp'ın yeni kullanıcı sözleşmesinde kişisel verilerin paylaşımına dair çok kritik maddeler bulunuyordu.

Örneğin Facebook, WhatsApp'ta yer alan bazı kişisel bilgileri kendi çatısı altındaki diğer şirketlerle paylaşabilme iznini de kendi inisiyatifine alıyordu. Görünen o ki Zuckerberg veri ihlallerinden ötürü artık hakim karşısına çıkmak istemiyor. Neyse bu başka bir konu.

WhatsApp kullanıcı sözleşmesi için son noktayı koydu!

İşin asıl garip kısmı ise bu sözleşmenin Avrupa'daki kullanıcılara diretilmiyor oluşu. Yani Avrupa'daki kullanıcılar bu sözleşmeyi kabul etmeseler de WhatsApp'ı kullanmaya devam edecekler.

WhatsApp Türkiye'ye resti çekti! Ya kabul edin ya da silin! - Resim : 1

Türkiye'de ise durum biraz farklı. Facebook yeni sözleşmeyi kabul etmenin zorunlu olduğunu daha önce de açıklamıştı. Sonrasında Türkiye'den yükselen haklı tepki, pek çok kullanıcının WhatsApp'ı silerek farklı uygulamalara geçiş yapması Facebook'a geri adım attırdı.

Yeni sözleşmenin geçerlilik tarihini 15 Mayıs'a erteleyen Facebook geçtiğimiz gün WhatsApp'ın web sitesi üzerinden bir açıklama yayınladı.

Yayınlanan bu açıklamaya göre sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların WhatsApp deneyimi sınırlandırılacak. Önce mesajlaşma hakkı elinden alınacak. Kullanıcılar sadece gelen bildirim ve aramalara cevap verebilecekler. Sonrasında bu hak da iptal olacak ve kullanıcılar ya sözleşmeyi kabul edecekler ya da işlevini tamamen yitiren WhatsApp'ı silecekler.

Bu kararla birlikte Facebook çatısı altındaki WhatsApp Türkiye'ye rest çekmiş oldu. Peki sizin düşünceniz ne? Yapılan bu ayrımcılığa sessiz kalıp sözleşmeyi kabul mü edeceksiniz, yoksa WhatsApp'ı tamamen silip farklı bir uygulamaya mı geçeceksiniz? Yorum sizin.

Yorumlar
DOĞAN
NE WHATSAPP NE FACEBOOK HİÇBİRİNİ KULLANMAYIN TÜM VERİLERİNİZ İŞLERİNİYOR
Cevapla
Mert
Silerim daha iyi whatsapp ın modosu gecti ya
Cevapla
Cemil baba
Sileriz sileriz si*eriz sorun tınne sorun yok yani
Cevapla
tolga
Avrupa'daki kullanıcılara diretilmiyor! Türklere diretiyor! o zaman kesinlikle sileceğim!
Cevapla
Kurt
eskiden whatsapp mı vardı? gavurdan ne bekleyebiliriz ki ?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.