Güncel

Wikipedia için bir devrin sonu!

Wikipedia, 8 yıllık hizmetten sonra kripto bağış ödemelerini durdurdu!

Wikipedia için bir devrin sonu!

Wikipedia'yı işleten kar amacı gütmeyen şirket olan Wikimedia Foundation (WMF), artık kripto para biriminde bağış kabul etmeyeceğini açıkladı.

Wikipedia için bir devrin sonu!

WMF'den yapılan bir güncelleme, "bir bağış aracı olarak kripto para biriminin doğrudan kabulünü durdurmaya karar verdiğini" belirtiyor ve ayrıca, yayınlanan bir rapora göre, kripto para birimindeki daha fazla bağışın kabul edilmesini kısıtlayacak olan Bitpay hesabını kapatacağını iddia ediyor.

WMF topluluğunun 300'den fazla üyesiyle uzun süren bir tartışmanın ardından, çoğunluk kripto bağışlarını ortadan kaldırmak için 234'e 94 oy verdi. Wikimedia Vakfı, 2014'ten beri kripto para birimi bağışlarını kabul ediyor.

Daha ikna edici nedenlerden bazıları, Bitcoin'in ekolojik etkileri , dolandırıcılık olasılığı ve WMF'nin geleneksel ödeme araçlarına kıyasla kripto para biriminde çok az miktarda katkı almasıydı.

WMF, 2021'de Bitcoin bağışlarında 130.100,94 dolar topladığını ve alınan toplam katkı miktarının sadece %0,08'ini oluşturduğunu bildirdi. Topluluk onayından sonra bir iç tartışma devam etti ve WMF nihayetinde kripto katkılarını askıya almaya karar verdi.

Daha önce, Nisan ayında yüzlerce Wikipedia editörünün ilgili çevresel sorunlar nedeniyle kripto bağışlarını kabul etmemeye çağırdığı gündeme gelmişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.