Güncel

Wikipedia'dan ilginç protesto!

Wikipedia, bir kanun tasarısını ilginç bir şekilde protesto etti.


Rusya'da hükümete belli başlı siteleri kapama hakkı tanıyacak kanun tasarısını protesto etmek için internette yayımlanan Wikipedia ansiklopedi sitesinin Rusça sayfaları 24 saatliğine karardı. Wikipedia sitesine giren kullanıcılar Wikipedia logosunun üzerine siyah şerit çekilmiş görüntüsü ve protestonun nedenlerini açıklayan bir yazıyla karşılaştı.

Rusya hükümeti, çocuk pornosu yayınlayan, intihara teşvik eden ve uyuşturucular hakkında bilgi yayan sitelere erişimi engelleme kararı aldı. Wikipedia ise bu kanun tasarısını Çin'deki internetin durumuna benzetirken internet kullanıcıları ve insan hakları savunucuları da kanunun kapsamının çok geniş olacağını düşünüyor.

1342085740_290171.jpg

Eğer Rusya hükümetinin önerdiği kanun tasarısı kabul edilirse yeni kurulacak bir kurum, yasaklanan internet sitelerinin kaydını tutacak.

Wikipedia protestosuna gerekçe olarak "[Parlamento alt kanadı] Duma'nın, Bilgilendirme Yasası'na değişiklik yapılmasını tartışması bekleniyor. Bununla ortaya çıkabilecek interneti sansürleme hareketi, Wikipedia'nin Rusça sayfasına erişimin engellenmesine de yol açabilir" mesajı yazmış.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.