Güncel

Xbox'ın yeni özelliği PlayStation'ı mat edebilir! Oyunlar uçacak!

Xbox'ın yükselişi devam ederken Microsoft'tan yeni bir açıklama geldi. Windows 10 ve Windows 11 için sunulacak yeni bir özellik Xbox özelliği ile firmanın konsolları resmen hızdan uçacak.

Xbox'ın yeni özelliği PlayStation'ı mat edebilir! Oyunlar uçacak!

Microsoft, yeni nesil amiral gemisi konsolu Xbox Series X'i duyurduğunda, kullanıcılara sunduğu yeni son teknoloji donanımın potansiyelinden tam olarak yararlanmak için tasarlanmış Xbox Velocity Architecture adlı bir dizi yeni teknolojiyi sergilemişti.

Bu teknolojiler içinde, video oyunlarının yükleme sürelerini daha önce hiç olmadığı kadar azaltmak için konsolun ultra hızlı SSD'sinden yararlanmasına olanak tanıyan, özellikle DirectStorage adı verilen bir teknoloji var. Bu teknolojinin er ya da geç Windows 10'a ve ayrıca Windows 11'e geleceğine dair söz verilmişti ve bu söz sonunda gerçek oldu.

Windows'un zaten DirectStorage'ı desteklemesini neden önemli?

DirectStorage için kullanılan SSD'ler

Basit: çünkü hız için çok işe yarıyor. Xbox Series X ve Series S'deki DirectStorage gerçekten olağanüstü. Bu teknoloji, oyunların yalnızca ilk kez başlatıldığında değil, aynı zamanda uyku durumundan dönerken de hızlı yüklenmesini sağlayacak. Çok fazla veri yüklemesi gereken en modern ve zorlu oyunların bazılarında özellikle bu özellik çok önemli.

Microsoft, PC için DirectStorage API'sini piyasaya çıkardı. Bu, Windows için herhangi bir video oyununun DirectStorage'ı desteklemesi anlamına geliyor. Açıkçası bunun için geliştiricilerin bir destek uygulaması gerekecek, ancak Xbox ve Windows'taki bu teknoloji arasındaki benzerlik ve temsil ettiği avantajlar göz önüne alındığında, bunu birçok oyunda daha sonra görebiliriz.

Bu, yalnızca NVMe SSD'leri olanlara fayda sağlayacak bir teknoloji, çünkü bu donanımlarda cihaza faydalar sağlanacak. Yalnızca bu tür ultra hızlı diskler, DirectStorage'ın gerçekleştirdiği tüm optimizasyonlardan tam olarak yararlanabilecekler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.