Xiaomi 13 Serisinin büyük bir kamera sorunu olduğu ortaya çıktı!

Xiaomi'nin Samsung ve Apple karşı büyük umutlar beklediği 13 serisinde büyük kamera sorunu olduğu ortaya çıktı. Şirketin en üst düzey modeli olan Xiaomi 13 Ultra da serinin diğer kalanları gibi bu soruna sahip. İşte detaylar.

Xiaomi 13 Serisinin büyük bir kamera sorunu olduğu ortaya çıktı!

Xiaomi 13 serisi, Xiaomi 13 Ultra'nın piyasaya sürülmesiyle birlikte tamamlanmıştı. Ailenin son üyesi şirketin büyük rakiplerine karşı en büyük kozu olarak değerlendiriliyor. Ancak yeni serinin kameralarında büyük sorunlar olduğu orataya çıktı.

18 Nisan'daki etkinlikte tanıtılan Xiaomi 13, Xiaomi 13 Pro ve Xiaomi 13 Ultra aynı kamera sorunuyla karşı karşıya kalmış durumda.

Xiaomi 13 serisinin kamera sorunları ciddi görünüyor

Düşük ışıklı ortamlarda ışık kaynağına karşı çekilen fotoğraflarda kullanıcıların mercek parlaması yaşadığı ortaya çıktı. Mercek parlaması, aslında profesyonel kameralarla çekilen görüntülerde bile ışığın kırılması sonucu fotoğrafta çeşit çeşit renklerin oluşması sonucu görülüyor. Bu parlamalar fotoğraflarda kullanıcılar için arzu edilen bir şey değil ve Xiaomi 13 serisi, düşük ışık koşullarında cihaz ışık kaynağına doğrultulup fotoğraf çekildiğinde önemli miktarda mercek parlaması ortaya çıkartıyor.

Aşağıda Xiaomi 13 ile çekilen fotoğraftaki mercek parlamasını görmek mümkün. Eğer bu seriden herhangi bir modele sahipseniz, gece vakti bir ışık kaynağının fotoğrafını çektiğiniz takdirde büyük olasılıkla bu manzara ile karşılaşacaksınız. Serideki sorun sadece sokak lambaları değil, düşük ışıklı ortamlarda çekilen çoğu fotoğrafta da önemli miktarda mercek parlamaları bulunuyor.

Xiaomi 13 Serisinin kamerasında büyük sorunlar yaşanıyor!

Mercek parlaması sorunu videolar için de endişe verici olabilir. Fotoğraf çekimi esnasında kadrajı ayarlama imkanınız olsa bile düşük ışıkta çekilen videolarda mercek parlamasının neden olduğu renkli sahneleri görmeniz oldukça can sıkıcı olabilir.

Bu sorunun henüz neden olduğu kesin olarak ortaya çıkmasa da, bunun bir donanım sorunu olduğu iddia ediliyor. Weibo'daki bazı kullanıcılar, Xiaomi 13 Ultra'nın Xiaomi 13 gibi aşırı mercek parlaması sorununa sahip olduğunu iddia etti. Xiaomi ise henüz bu konuda resmi bir açıklama yapmış değil.