Xiaomi 13 Ultra'nın açılıp kapanabilen merceğine yakından bakın! [Video]

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi'nin özellikle Samsung ve Apple'a meydan okuduğu 13 Ultra serisi açılıp kapanabilen merceğe sahip. Şirketin rakiplerini dize getirmek istediği bu modelin gelin kamera özelliklerine yakından bakalım.

Xiaomi 13 Ultra'nın açılıp kapanabilen merceğine yakından bakın! [Video]

Xiaomi 13 Ultra Xiaomi'nin elinden çıkan en son çıkan amiral gemisi modeli konumunda. Haliyle şirket bu cihazda pratik şekilde değişebilen diyafram açıklığına sahip kamera kurulumunu kullandı.

Xiaomi 13 Ultranın açılıp kapanabilen merceği iddialı görünüyor

Xiaomi, on üçüncü serinin en yüksek modeli olan Xiaomi 13Ultra'yı sadece birkaç hafta önce tanıttı. Bu model, yaz aylarında seçili Avrupa ülkelerinde piyasaya sunulacak.

Bu cihazın güçlü yönleri arasında, birinci sınıf bir 1440p AMOLED ekranın yanı sıra güçlü bir işlemci olan Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 bulunuyor. Ancak cihazın en iyi donanımı sanırız Alman şirket Leica ile geliştirilen kamera kurulumu diyebiliriz.

Xiaomi 13 Ultra'nın güçlü açılıp kapanabilen merceğine yakından bakın!

Kameranın en dikkat çekici özelliği ise değişken diyaframıdır. Şu ana kadar izlediğiniz inceleme videolarında optik yakınlaştırma veya telefoto özelliklerini gördünüz. Peki ya merceğin açılıp kapanabildiği bir açıklığı?

Mercek fazla ışığa geçit vermiyor

Objektifin açıklığı demek, sensöre girebilecek ışık miktarıyla doğru orantılıdır. Genellikle eğik bir çizgi veya birkaç rakamdan sonra gelen "f" harfi ile temsil edilir. Örneğin, temel amiral gemisi modeli Xiaomi 13, ana kamerayı f / 1.9 diyafram açıklığı ile sunar. Xiaomi 13 Ultra ise sunduğu yenilik ile bu aralığı f / 1.8'den f / 4.0'a kadar değişken diyafram açıklıkları ile sunabiliyor.

Peki bu ne anlama geliyor? Etrafınızda çok fazla ışığın olduğu bir durumda bu telefon, sensöre giren ışık miktarını azaltmak için diyafram açıklığını daha yüksek sayılara (f/4.0) genişletebiliyor. Bu sayede görüntünün keskinliğini artarken, gürültü azalıp arka plan ile fotoğraftaki belirli nesne arasındaki fark daha doğru bir şekilde görüntüleniyor.

Aynı şekilde, çok zayıf aydınlatma koşulları altında diyafram maksimum değere (f/1.9) kadar açılıyor. Bu sayede sensörde mümkün olan maksimum miktarda ışığa izin verilip, doğal olarak gece fotoğrafçılığı önemli ölçüde gelişebiliyor. Tabii ki, mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak için bu teknoloji, 50 MPx çözünürlüğünde ve 1" boyutundaki ana sensörde uygulanıyor.

Xiaomi 13 Ultra'nın fotoğraf teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?