Xiaomi akıllı kafabandı: Zihin kontrolu ile cihazlara hükmedin!

Çinli teknoloji devi Xiaomi geçenlerde sitemizde de yayınladığımız akıllı gözlüğünü tanıtmıştı. Dev firma bu kez akıllı ve IoT (Internet of Things-Nesnelerin interneti) cihazlarını düşünce yoluyla kontrol etmenizi sağlayacak kafabandı üzerinde çalışıyor. İşte tüm detaylar.

Xiaomi akıllı kafabandı: Zihin kontrolu ile cihazlara hükmedin!

Teknolojik ürünleri akıllı gözlüklerle kontrol etmek size bilim kurgu gibi mi geliyor? Xiaomi, teknoloji alanında durmaya niyetli değil gibi görünüyor. Firma benzersiz bir akıllı kafa bandı sunuyor, bu sayede ev içindeki akıllı cihazları sadece zihninizle kontrol etmek mümkün olacak. Bu, elbette gelecek için çok iddialı olan projenin henüz ilk adımları işte detaylar.

Xiaomi akıllı kafa bandı sayesinde zihin kontrolu ve cihaz kontrolü

Xiaomi, yenilikçi ürünleriyle bizi sürekli şaşırtıyor. Daha birkaç gün önce firmanın artırılmış gerçeklik destekli yeni akıllı gözlüklerine tanık olmuştuk. Şimdi ise teknolojik bir evi yönetebileceğiniz akıllı bir kafa bandı geliyor.

Xiaomi düşünce yoluyla akıllı nesneleri kontrol edeceğiniz kafabandı tanıttı!

Bu konsept Xiaomi MiGu Headband olarak isimlendiriliyor yani şirketin kendisinin bir dizi teknolojik projesinin sonucu olarak tasarlanan ve "Hackaton" adı altında gruplanan bir ürün. Katılan tüm projeler arasında kazanan ise bu akıllı kafa bandı olmuş. Bu projeyi çevreleyen gizeme rağmen, birçok şirket bu tür aksesuarlar üzerinde çalışıyordu. Ancak Xiaomi biraz daha pratik bir yaklaşım, yani akıllı bir kafa bandının tüm ürün ekosistemine entegrasyonuna daha çok önem veriyor.

Bu ürünün çalışma prensibi ise kafa bandının elektriksel darbeleri alabildiği üç noktaya dayanmaktadır. Bu sinyalleri bağladığınızda, elektroensefalografi (EEG, elektriksel uyarılara dayalı beyin aktivitesi) oluşturulabiliyor. Yani hangi "beyin dalgasının" oluşturulduğuna bağlı olarak, seçilen ürün üzerinde seçilen fonksiyonu kontrol edebilirsiniz.

Mühendisler şu anda Xiaomi MiGu Headband ile işlenmiş verileri daha doğru ve verimli bir şekilde geliştirmek için makine öğrenimi üzerinde çalışıyorlar. Pratikte bu, odadaki belirli bir ışığı kapatmak istiyorsak akıllı kafa bandının bunu tanıması ve bu komutu doğru bir şekilde değerlendirip uygulaması anlamına geliyor.

Yeni cihaz böyle görünüyor

Oldukça karmaşık bir ürün olması nedeniyle piyasaya sunulması daha uzun bir geliştirme sürecine sahip olacağını gösteriyor. Ticari kullanımla ilgili olası bir sorun, esas olarak devlet kurumlarının standartlarını ve düzenlemelerini karşılama ihtiyacını da doğurabilir. Özellikle bir Çinli şirket için hükümetler potansiyel bir engel olabiliyor, Xiaomi'nin bu durumu çok iyi bildiğini herkes biliyor.

Bu nedenlerden dolayı, Çin dışındaki seçili pazarlarda resmi sunum veya mevcudiyet tarihini henüz bilmiyoruz. Eğer firma gerekli anlaşmaları yaparsa bu ürünün çoğu ülkede satılması için bir engel görünmüyor. Yeni ürünü nasıl buldunuz? Görüşlerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi unutmayın.