Xiaomi, artık MIUI güncellemesi almayacak modellerini açıkladı! Listede yeni modeller de var!

Xiaomi bazı cihazlarına desteğini kesmeye başlıyor. Bu güncelleme desteğinin ilk olarak Dev sürümden başlayacağı biliniyor. İşte detaylar.

Xiaomi, artık MIUI güncellemesi almayacak modellerini açıkladı! Listede yeni modeller de var!

Xiaomi bugün yaptığı açıklamaya göre 18 Temmuz 2022'den itibaren bu modellerin genel beta geliştirme (Developer) sürümünü durduracağını açıkladı. Bu modeller şöyle: Xiaomi CC9 Pro, Redmi K30 5G, Redmi K30i 5G, Redmi K30, Xiaomi 10, Mi 10 Pro, Redmi K30 Pro, Mi 10 Young Edition.

Genel olarak, bu modeller iki yıldan fazla bir süre önce piyasaya sürülmüş cihazlar. Cihazların çoğunda Qualcomm Snapdragon 865 işlemcisi ve Android 10 kurulu olduğu göz önüne alındığında, çoğu üretici böyle cihazları üç yıl boyunca güncelleyecektir. Yani cihazlar Android 12 veya Android 13 sürümüne destek alacaklar ancak bir sonraki güncelleme için destek kesilecek.

Xiaomi güncelleme desteğini kesiyor

Xiaomi güncelleme desteği kesilen cihazlar

Xiaomi Mi 10 serisi firmayı iyi şekilde temsil ettiğini ve aynı zamanda Xiaomi'nin resmi olarak en üst seviyeye ulaştığı ilk model grubu olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak bu durum, Mi 10 Commemorative Sürümü'nü içermiyor ve Mi 10 Ultra'nın da daha uzun süre desteklenmesi bekleniyor.

Ayrıca Xiaomi, yükseltme yapamama sorunu nedeniyle Redmi K30 5G, Redmi K30i 5G, Redmi Note 9 Pro, Xiaomi 12 Pro ve Xiaomi 12'nin MIUI 13 sisteminin geliştirme sürümünün çıkışını bu hafta askıya alacağını duyurdu. Belirli aralarla Xiaomi 11 Ultra, Mi 11 Pro, Mi 11, Redmi K40Pro, Mi 11 Youth Edition, Redmi Note 10 Pro, Xiaomi Civi, Redmi Note 11 5G, Mi 10 Youth Edition modellerinin sistem kararlılığını daha fazla test ediyor.