Xiaomi, bu akıllı telefonlardan Bellek Genişletme (Sanal RAM) özelliğini kaldırıyor!

Xiaomi akıllı telefonları için sunduğu Sanal RAM özelliğini bazı cihazlarından kaldırma kararı aldı. Kaldırılan cihazları bu haberimizde bulabilirsiniz.

Xiaomi, bu akıllı telefonlardan Bellek Genişletme (Sanal RAM) özelliğini kaldırıyor!

Xiaomiui adlı popüler sızıntıcı ve Twitter blogger'ından gelen bir rapora göre Xiaomi, Mi 11 Ultra, Redmi K40 vb. gibi Android 12'de çalışan cihazlardan Memory Extension (Bellek uzantısı)özelliğini kaldırdı. Ancak Mi 10 serisi gibi bazı cihazlar halen bu işleve sahipler.

Xiaomi, dünyanın çoğu yerinde en popüler Mobil markalardan birisi ve cihazları, Android işletim sistemine dayalı MIUI görünümünde çalışıyor. Yakın zamanda MIUI 12.5 ile birlikte cihazlarına Bellek Uzantısı olarak bilinen RAM kapasitesini artırmak için yeni DRE özelliğini tanıtmıştı.

Bellek Uzantısı nedir?

Xiaomi, bu akıllı telefonlardan Bellek Genişletme (Sanal RAM) özelliğini kaldırıyor! - Resim : 1

Uzantı, modelin RAM kapasitesini 3 GB veya daha fazla artırabilme özelliğine sahip. Bu, ortalama 4 GB cihazın 7 GB veya daha fazla RAM kapasitesi alabileceği anlamına geliyor. Başka bir deyişle, bellek genişletme işlevi, sanal RAM ile cihazın dahili depolamasının bir bölümünü ödünç alır.

Başlangıçta bu özellik, 1 GB ile sınırlıydı ancak şimdi 3 GB'a kadar çıkartıldı. Bununla birlikte, sistem performansını artırıp artırmadığı halen belirsiz, ancak yoğun oyun oynuyorsanız sizlere epey yardımcı olacaktır.

Ayrıca, Kacper Skrzypek adlı tanınmış bir sızıntıcıdan gelen bir bilgiye göre aşağıda listede verilen cihazlarda bu özelliğe kavuşuyor. Bellek Genişletme özelliğini şimdiye kadar almış bazı Xiaomi modellerini aşağıda bulabilirsiniz.

REDMI

Redmi Note 10 5G

Redmi K30

Redmi Note 10 Pro 5G

Redmi 10X 4G/Redmi Note 9

Redmi 10X 5G/Pro

Redmi K30 5G/Speed/K30i

Redmi K30 Ultra

Redmi 10

Redmi Note 8

Redmi 9T

Redmi Note 9 5G

Redmi Note 9T

POCO

Poco F3

Poco F3 GT

Poco M3

Poco X3

Poco X3 NFC

Poco X3 GT

MI

Xiaomi Pad 5 Serisi

Mi 11T Pro

Mi CC9 Pro

Mi Note 10

Mi MIX 4

Mi 10 Lite

Mi 10 Lite 5G

Mi 10 Lite Zoom

Mi 11

Mi 11 Pro

Mi 11i

Mi 10

Mi 10 Pro

Mi 10 Ultra

Snapdragon 888/870/865 cihazları (Mi Mix Fold hariç)