Xiaomi elektrikli otomobili iddialı: 5 yıl içerisinde en büyüğü olacak!

Otomobil endüstrisinin yavaş yavaş elektrikli araçlara geçmesiyle birlikte birçok teknoloji şirketi bu pazara girdi. Bu şirketlerden birisi de Xiaomi. Şirket 5 yıl içerisinde en büyüğü olacaklarını düşünüyor.

Xiaomi elektrikli otomobili iddialı: 5 yıl içerisinde en büyüğü olacak!

Xiaomi, gelişen elektrikli otomobil segmentine hızlı girme konusunda çok iddialı. Şirket geliştirdiği otomobilde yazılım avantajı ve fiyatıyla pazarın yeni lideri olacağını söylüyor. Buna, bu segmente ve pazara hakim olmak isteyen CEO Lei Jun'un hırsları da dahil.

Xiaomi elektrikli otomobiliyle çok iddialı

Zaman ilerledikçe şirketin elektrikli aracıyla alakalı çeşitli sızıntılar ve yeni otomobilin nasıl görüneceğine dair görüntüleri hep birlikte görmüştük. Resimlerin güvenirliği henüz net olmasa da aracın büyük bir bölümü bitmiş durumda. Son üç yılda Xiaomi, Çin'de geleceğin elektrikli otomobilinin pazarlanmasına çok yardımcı olacak olan 10 yeni mağaza ve fabrika kurmuştu.

Görünüşe göre MS11 adlı model 2024 yılında gelecek. Projenin önemi ise, nispeten kısa bir süre içinde pazarın lideri olmayı hedefleyen Xiaomi'nin CEO'su Lei Jun için oldukça büyük.

Xiaomi elektrikli otomobiliyle pazarın lideri olacak!

Sızıntı olduğu iddia edilen tasarıma bakıldığı zaman Xiaomi'nin Amerikalı rakibi Tesla'dan ilham aldığı açıkça görülüyor. Bu nedenle Lei Jun, farklı tasarımdan farklı olarak yazılım alanında öne çıkmayı hedefliyor.

Lei Jun ayrıca ilk Xiaomi elektrikli araba projesi hakkında kendinden emin açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki 20 yıl içinde otomotiv sektörünün en önemli oyuncularından biri olacaklarını düşünüyor.

Hatta dünyanın en büyük beş elektrikli otomobil üreticisinden biri olmak istiyor. Bu nedenle kendi sektörüne yatırım yapmaktan vazgeçmeyen şirket, ilk modelinin seri üretimine önümüzdeki yıl başlayacak. Lei Jun, Çinli elektrikli araç üreticilerinin gelişiminin Xiaomi'den 6-7 yıl ileride olduğunu kabul ediyor, ancak Xiaomi'nin avantajı elektronik teknolojisi ve kullanıcı deneyiminde yatıyor.

Elektrikli otomobiller satış, satış sonrası servis ve şarj paketlerini entegre ediyorlar. Gelecekte ise daha fazla hizmeti entegre edebilirler.

Geçen yıl, Xiaomi Car kabaca 439 milyon dolardan (3 milyar yuan) fazla yatırım topladı. Xiaomi'nin ilk elektrikli otomobil projesi için Lei Jun ile aynı düşünüyormusunuz?