Güncel

Xiaomi en zor dönemini yaşıyor! [Herkes batışlarda]

Bu sene bir önceki seneden zor, bir önceki sene öbür önceki seneden zor, gelecek sene daha iyi olacak inşallah! İroni gelebilir ancak büyük firmalar için durum tam da böyle görünüyor. Firma en zor dönemine girmiş durumda. İşte detaylar.

Xiaomi en zor dönemini yaşıyor! [Herkes batışlarda]

Xiaomi Group, 2022'nin ilk çeyreğine ilişkin mali raporlarını yayınladı. 2021'e kıyasla Çinli firmanın gelirlerinde önemli bir düşüş var. Xiaomi yöneticilerine göre 2022'nin birinci yarısındaki telefon satışları istenilen düzeyde gerçekleşmemiş.

Xiaomi kayıpları oynuyor

Xiaomi Group'a göre, markanın ikinci çeyrek geliri yıllık %20,1 düşüşle 70,17 milyar yuan ve net karı ise yıllık %67,1 düşüşle 2,08 milyar yuan oldu. Gelir tablosunun açıklanmasından sonra, Xiaomi Group'un ortağı ve başkanı Wang Xiang, finansal raporu açıklamak ve analistlerin sorularını yanıtlamak için iki konferansa katıldı.

Wang Xiang, gelir ve kârdaki düşüşün nedeninin küresel tüketici pazarının zayıflaması olduğunu açıkladı. Çin pazarındaki talebin devam eden pandemi nedeniyle zor olduğuna dikkat çekerken, dünyanın birçok ülkesinde enflasyon ve döviz kuru değişimleri nedeniyle satışların düştüğünü de sözlerine ekliyor.

Xiaomi'nin eli gittikçe zayıflıyor! [Kriz üstüne kriz!]

Xiaomi Group'un satış ve kârlarında yaşanan bu düşüşlerin ne kadar süreceği sorulduğunda ise başkan, biraz daha umutlu konuştu. 2022 yılının ikinci çeyreğinin ilk çeyreğe göre daha iyi geçeceği, ikinci çeyrekte cep telefonu sevkiyatlarının biraz daha arttığını ve bu artışın devam edeceğini belirtti. Ayrıca 2022'nin ilk aylarında gelen gelir artışının temel nedeninin Çin'de salgının kontrol altına alınması ve piyasaların istikrara kavuşturulması olduğunu söyledi.

Xiaomi Group, mobil ürünler hariç ilk çeyrekte elektrikli araçlar gibi alanlara yapılan harcamanın çok büyük olduğunu söyledi. Xiaomi, son zamanlarda geniş bir araştırma ve geliştirme ekibi oluşturarak otonom sürüş teknolojisi ve akıllı elektrikli arabalar üzerinde çalışmalara devam ediyor.

Yorumlar
...
Umarım dahada düşer de akılları başına gelir son getirdikleri güncellemeler ucuz seriler için rom bile denmez anca göz boyama
Cevapla
Ahmet
İnşallah batarlar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.