Xiaomi eski modellere bile güncelleme sunacak!

MIUI arayüzüyle oldukça beğeni toplayan Xiaomi, güncelleme konusunda hantal firmaların başında geliyor. Şirket son adlığı kararla beklenenden daha fazla modele MIUI 14'ü sunmayı planlıyor. 2020'den daha eski modellere bile gelecek olan yeni gelişmenin detaylarına gelin yakından bakalım.

Xiaomi eski modellere bile güncelleme sunacak!

Son gelen bilgilere göre Xiaomi'nin yeni üst yapısı MIUI 14, eski cihazlarda bile stabil şekilde çalışabilecek. Şirket, performansı iyileştirmek ve dengelemek için 2020 yılında piyasaya sunduğu modellere bile bu arayüzü sunacak.

Eski modellere MIUI 14 gelebilir

MIUI 14 üst yapısıyla radikal değişikliğe imza atan Xiaomi, güncelleme desteğini epeyce bir genişletiyor gibi görünüyor. Son gelen raporlara göre dört akıllı telefonun daha kesin olarak bu arayüzü alması bekleniyor. Bu telefonlar Redmi Note 9, Redmi 9, Redmi 9T ve POCO M3. Şu anda MIUI 13 çalıştıran bu modeller bir üst sürüme güncellenecek.

Güncellemenin tek dezavantajı, MIUI 14 ile birlikte telefonların işletim sisteminin bir üst sürüme güncellenmemesi olabilir. Çünkü MIUI 14 Google'ın sunduğu hem Android 11, Android 12 ve Android 13 ile de uyumlu olarak geliştiriliyor.

Xiaomi eski modellere bile MIUI 14 sunacak!

Şirket daha yeni modellere Android 13 ile birlikte yeni arayüzü sunarken daha eski modellere Android 11 ve 12 ile sunmayı planlıyor. Çinli üretici, yukarda belirtilen akıllı telefonları güncellemeye ne zaman başlayacağını henüz belirlemedi.

Muhtemelen Nisan veya Mayıs ayında güncellenecek modeller ilk olarak Çin için desteği alacak. Daha sonra ise küresel olarak yayınlanması bekleniyor.

Xiaomi'nin bu kadar eski modellere bile en son üst yapısı olan MIUI 14'ü sunması hakkında ne düşünüyorsunuz?