Güncel

Xiaomi eski modellerin RAM miktarını yazılımla arttıracak!

Xiaomi şu sıralar ilginç bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Çinli üretici yeni MIUI sürümü ile cihazlarındaki RAM miktarını yazılım ile arttırmayı planlıyor. İşte detaylar.

Xiaomi eski modellerin RAM miktarını yazılımla arttıracak!

Kısa bir süre önce Vivo X60 Pro+ modeli için ilginç bir özellik duyurdu. Bellek tahsisi olarak nitelendirilen bu özellik sayesinde belli bir depolama alanı ayrımı sonrasında RAM kapasitesi 3GB arttırılabiliyordu. 

Ortaya atılan son raporlara göre Xiaomi de şu sıralar benzer bir teknoloji üzerinde çalışıyor. MIUI 12'nin sızdırılan kaynak kodlarına göre Xiaomi "Bellek uzantısı" adı altında bir özelliği kullanıma sunacak. Peki bu özellik ne işe yarayacak.

Eğer Xiaomi bu özelliğini sadece üst seviye modeller için saklamaz da MIUI 12 ile çalışan tüm cihazlarına getirirse, kullanıcılar telefonlarının RAM kapasitesini arttırabilecekler.

Xiaomi RAM miktarını yazılımla arttıracak!

Xiaomi'nin teknolojisi şimdilik yalnızca 1GB'lık RAM opsiyonuna yer veriyor. Diyelim ki telefonunda 3GB'lık RAM kapasitesi mevcut. Bunu MIUI arayüzünden 4GB'a yükseltebileceksiniz. Peki gelelim bir diğer soruya. RAM kapasitesini yükseltmek sizin ne işinize yarayacak.

Xiaomi eski modellerin RAM miktarını yazılımla arttıracak! - Resim : 1

Xiaomi eski modellerin RAM miktarını yazılımla arttıracak! - Resim : 2

Yükselen RAM kapasitesi sayesinde arka planda daha fazla uygulamayı açık bırakabileceksiniz. Ayrıca yüksek RAM kapasitesi çoklu görev yeteneklerini iyileştirmek adına da önemli bir fırsat.

Şimdilik Xiaomi'nin bu özelliği ne zaman kullanıma sunacağı bilinmiyor. Fakat genel kanı Çinli şirketin yeni özelliğini en kısa sürede kullanıma sunacağı yönünde.

Elbette söz konusu yazılım olduğunda Xiaomi ismi kullanıcılara çok fazla güven vermiyor. Umarız bu özellik yeni MIUI sürümüyle birlikte stabil bir şekilde çalışır.

Yorumlar
Kernel
Adınız teknolojiooku, yazdığınızdan bile bihabersiniz sevgili bily bily gates nesli. Android bir Linux sürümüdür, haliyle Linux daki swap özelliği Android içinde geçerlidir. Disk den swap alanı alıp ram olarak kullanacaklar
Cevapla
Mert
Yazılımla yapabilecekleri en olası şey ya sd karttan 1 GB alıp Rama vermek ya da dahili depolamadan bir parça almak. İkiside aynı şeyler ama farklı yerlerden alınacağı için ve hızları da farklı olacağı için farklı kategoride tutulması gerek. Çok etkili olacağını düşünmüyorum çünkü ram dediğiniz şey sürekli yük altında kalan bir şey. Çok hızlı işlem yapabilmesi gerekiyor. Yazılım yoluyla başka bir yerden parça bölüp Rama vermek çok çok düşük sistemlerde işe yarar. Bir zamanlar Windows bu sorunu ready boost ile çözmüştü ama etkisi hiç etkili değildi. Rami yetersiz kullanıcılara USB bellekten takviye etme mantıklıydı ama USB bellekler sürekli işlem yapabilecek şekilde tasarlanmamıştı. Yük altında kalırlarsa ömürleri 10 kat daha hızlı azalıyordu
Cevapla
Tanımayınız
En güzeli iPhone benimki iPhone 12mpro Max çok güzel bir telefon
Cevapla
Nurettin
İphone'in yanında barbi bebek de verdilermi? Verdilerse güzeldir
SirVale
Eve götür oynarsin
Tayyar
Ezikmisin kardeş
Ali
Nasil yani şimdi biz bunu ayarlar kısmından görebilecek miyiz
Cevapla
Adınız
Xiaomi adamdır
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.