Güncel

Xiaomi hisse değerlerinde rekor kırıyor!

Xiaomi son iki yılda piyasa değerini ikiye katlayarak 100 milyar dolar değerine ulaşmayı başardı.

Xiaomi hisse değerlerinde rekor kırıyor!

Son zamanlarda piyasaya sürdüğü bütçe dostu akıllı telefonlarla adından çokça bahsettiren Xiaomi piyasa değerini 100 milyar dolara yükseltti. Firmanın kurucusu Lei Jun bu hedefi 2018 yılında gerçekleştirmeyi hedeflemişti. 

Şirket iki yıl gecikmeli de olsa bu hedefine ulaşmış oldu ve piyasa değerini iki yılda neredeyse iki katına çıkarmayı başardı.

Xiaomi hisse değerlerinde rekor kırıyor!

Gelirinin önemli bir kısmını akıllı telefonlardan kazanan Xiaomi, 2018 yılında 100 milyar dolar hedefini açıklamıştı. Ancak o dönemde şirketin piyasa değeri 55 milyar civarındaydı. Bugünse firmanın hisseleri Hong Kong borsasında yüzde 9.1 yükselerek rekor kırdı. Böylece Hang Seng endeksindeki on üçüncü şirket sıralamasına yükseldi ve şirketin piyasa değeri 100 milyar doların üzerine çıktı.  

Şirketin hisse değerinin yükselişi Ağustos ayında Hang Seng endeksine dahil edileceği haberlerinden sonra başlamıştı. Ağustos ayından bu zamana kadar şirketin değeri neredeyse ikiye katlandı. Çin'deki alışveriş festivalleri de bu artışa oldukça destek oldu. Hang Seng'deki firmalar bu festivaller sırasında yüzde 5 ile yüzde 8 arasında değer kazandı.

Xiaomi hisse değerlerinde rekor kırıyor! - Resim : 1

Ayrıca Xiaomi Kasım ayında son iki yılına göre en hızlı çeyrek büyümesini açıkladı. Böylece şirket 2018 yılındaki hedefine geç de olsa ulaşmış oldu.

Sizce piyasa değerinin yükselmesinde bütçe dostu akıllı telefonlarının etkisi ne kadar olmuştur? 

Yorumlar
Taner
Xaomi ucuz cihaz yapmaya devam ettikçe ötekiler nal topluyor
Cevapla
💎G@kko💎
Adamlar güzel telefon yapıyorlar
Cevapla
💎G@kko💎
Şayomi ancak hissede değer kırar piyasada tutulmi alan pişman oli
Cevapla
Abdulkadir
Ne kadar cahil oldugunuz belli tutulmuyor Muş şuanda Türkiye'nin en çok satan telefon firması be cahil herif
Bir dost
Teknolojiden hiç anlamadığınız belli :D
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.