Xiaomi Türkiye hakkında şok iddia! Hastanelik olanlar var

Xiaomi Türkiye işçilerinin direnişe geçtiği duyuruldu. İddialara göre durum kızışıyor. İşte detaylar.

Xiaomi Türkiye hakkında şok iddia! Hastanelik olanlar var

İddialara göre Xiaomi Türkiye çalışanları direnişe geçti. Sebep ise sendikaya üye oldukları için işten atılmaları. İddialara göre baskı ve mobbing yüzünden hastaneye kaldırılanlar dahi var. 

Çinli akıllı telefon üreticisi Türkiye'de kurduğu fabrikasında sendikalaşan işçilerin işten atılmasıyla gündeme daha önce de gelmişti. Ağustos ayında 800 civarında işçinin bulunduğu Salcomp’ta  kötü koşullarda çalıştığını iddia eden işçiler örgütlenmeye başlamıştı. Asgari ücret seviyesinde ücret aldıklarını söyleyen işçiler sendikalaşma faaliyeti üzerine gruplar halinde işten atılmıştı. 

Xiaomi Türkiye işçileri direnişe geçti!

Xiaomi Türkiye hakkında şok iddia! Hastanelik olanlar var - Resim : 1

Ağustos ayında şirketin çalışanlarından biri, Salcomp’ta 23 Mart’ta işe girdim. Ağustos’ta 25/2 maddesiyle işten atıldı. Tabii bu bahaneydi. Ücretlerimiz, mesailerimiz düzgün ödenmiyor. 30 gün çalışan arkadaşlarımıza 1900 lira veriyorlardı. Asgari ücreti dahi alamıyorduk. 8 saat diye girdik ama 10-11 saatlik çalışma saatleri var”  ifadelerine yer vermişti.

Görünüşe göre olayların benzeri tekrar yaşanıyor. İddialara göre Xiaomi Türkiye işçileri direnişe geçmiş durumda. Xiaomi daha önce yaşanan olaylarla ilgili ""Olayı öğrenmemizle birlikte durumun tam olarak ne olduğunu anlamak için hemen Türkiye'deki fabrika ile iletişime geçtik. Xiaomi olarak bu olayın en uygun şekilde ele alınacağını umuyoruz. Şirketimiz her zaman mevzuat kaynaklı yükümlülüklerini yerine getirmekte ve faaliyet gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve düzenlemelerine mutlak suretle uymaktadır." ifadelerini kullanmıştı. 

Yeniden gündeme gelen bu konuyla ilgili Xiaomi bir açıklama yaparsa mutlaka yer vereceğiz.