Güncel

Xiaomi Türkiye kişisel verilerin toplanması hakkında açıklama yaptı

Geçtiğimiz günlerde Forbes’ın Xiaomi’yi hedef alan haberlerine Xiaomi Türkiye ekibinden de yanıt geldi. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

Xiaomi Türkiye kişisel verilerin toplanması hakkında açıklama yaptı

Bilindiği üzere kısa süre önce Forbes, Xiaomi’nin internet tarayıcısı üzerindeki bazı verileri izinsiz olarak topladığını iddia etmişti. Bu haberlerin hızla yayılması üzerine Xiaomi’den jet hızıyla yalanlama gelmiş ve böyle bir durumun söz konusu olmadığı belirtilmişti.

Sadece açıklama yapmakla da kalmayan Xiaomi hızlı bir şekilde tarayıcılarını güncelleyerek bazı erişimler için ek izin sekmelerini aktif hale getirmişti.

Bu konu hakkında sessizliğini bozan Xiaomi Türkiye bugün basınla bir mail paylaştı. Paylaşılan mailde şu ifadelere yer verildi.

“Sizlerinde bildiği üzere yakın zamanda Forbes’un uluslararası edisyonunda Xiaomi’nin internet tarayıcısı üzerinden kişisel verileri izinsiz topladığı iddia edildi.

Xiaomi olarak söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Şirketimiz tarafından bu konu ile ilgili gelişmeleri, alınan aksiyonları ve açıklamaların en güncel halini aşağıdaki adresten takip edebilirsiniz.” (Dilerseniz bahse konu bloğa buradan göz atabilirsiniz)

Xiaomi Türkiye kişisel verilerin toplanması hakkında açıklama yaptı

Bu mail üzerine bizler de Xiaomi Türkiye tarafına okurlarımızdan yorum ve mail yoluyla bizlere sorulan bir suali yönelttik.

“Eğer Xiaomi böyle birşey yapmıyorsa Forbes neden Xiaomi'yi hedef aldı? Neden Huawei, Oppo, Vivo ya da bir başka Çinli üretici değil de Xiaomi?”

Bu mail sonrasında Xiaomi Türkiye tarafından bizlere gelen cevabı da aynen okurlarımızla paylaşıyoruz.

Xiaomi Türkiye kişisel verilerin toplanması hakkında açıklama yaptı - Resim : 1

“Xiaomi olarak basının özgürlüğünü her zaman destekliyoruz. Daha önceki duyurularımızda ve sizinle paylaştığımız blogda da görebileceğiniz gibi şeffaflığın gücüne inanıyoruz.

Bu konuda tüm medya mensubu dostlarımızı eşit şekilde ve proaktif bir biçimde bilgilendirmeye çalışıyoruz. ForbesDergisi’nin haberinde hangi şirketlere yer vereceği ile ilgili aldığı editoryal kararları sorgulayamayacağımızı ve bu anlamda basının hür iradesine saygı duyduğumuzu da belirtmek isteriz. Önümüzdeki dönemde gelişmelerle ilgili sizlerle bilgi paylaşmaya devam edeceğiz.”

Kısacası Xiaomi Türkiye de Forbes’ın neden kendilerini hedef aldığını tam olarak bilmiyor. Yorumu yine siz okurlarımıza bırakıyoruz.

Yorumlar
Kullanıcı
Huawei ayağı zaten çukurda idi oppo daha geriden geliyor Xiaomi hızla yükseldi önünü kesme çabaları iPhone mi guvenelim?
Cevapla
Timothy
Uluslararası basında Xiaomi'nin iddiaları kabul ettiği ama tarayıcı gizli moddayken bilgileri yollamadığını iddia ettiği, ardından nedense tükürdüğünü yalayıp gizli modda bilgi aktarımını kapatan güncelleme verdiği belirtilmiş. Türkiye ofisleri ölü taklidi yapıyor bizim basın konuyu düzgün ve tam aktarmadığı için. Ayrıca olay tarayıcıyla sınırlı değil, Xiaomi telefonlardaki tüm bilgilerin aktarıldığı tespit edildi, tabii ki inkâr edecekler evet yapıyoruz diye itiraf etseler malum Çin hükümetinden ayarı yerler. Huawei'nin arkasını hala toplayamadılar zaten.
Hakan
Sen bilgi hırsızı Çin'e güven bilgilerini peşkeş çekmeye devam et, Uygurların ahı sizin gibilerin yakasında
Conisins
Xiaomi'yi radara almışlar. Huawei'den sonraki adres belli
Cevapla
Selocannn
Bu çinlilere çok fazla güveniyoruz bence
Cevapla
Serdar Yılmaz
Bir laf vardır... ateş olmayan yerden duman çıkmaz
Cevapla
Halil Göker
Bence Xiaomi'ye bir komplo kuruluyor. Baktılar adamlar yükseliyor hemen yok veri ihlali yok bilmem ne hep aynı yalanlar
Cevapla
Tugce
tebrikler buyuk resmi gormussunuz, kesin amariga yapiyordur degil mi? :D Cinli markalar birer melek cin hukumeti de oyle size gore :))
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.